Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Jak będzie wyglądał budżet na przyszły rok?

Facebook Twitter

Pomimo trudnej sytuacji uda się zbilansować jastrzębski budżet, ale trzeba ograniczyć planowane inwestycje. Także wydatki na bieżącą działalność, np. na imprezy, działania promocyjne, utrzymanie miasta - zostały obcięte o 80%.

W jastrzębskim budżecie brakuje około 17 milionów złotych, by w pełni na bieżąco realizować zaplanowane przez wydziały i jednostki miejskie zadania. Na 2021 rok zostaje zaplanowana tylko jedna inwestycja w wysokości 2 milionów złotych, która będzie realizowana z zakresu ochrony środowiska. Wiele przewidzianych inwestycji zostanie przesuniętych do czasu, aż pojawią się pieniądze na ich realizację.

Prognozy finansowe są mało optymistyczne nie tylko dla Jastrzębia-Zdroju. Czas pandemii obciążył znacznie budżety większości samorządów.

Śląski Związek Gmin i Powiatów przygotował raport o stanie finansów samorządów lokalnych w naszym województwie. Wynika z niego, że ta trudna sytuacja to efekt między innymi ograniczonych dochodów z podatków PIT i CIT, które są jednym z najważniejszych elementów systemu dochodów w samorządach. To wypadkowa zmian dotyczących obniżenia stawki PIT z 18% do 17% i zwolnienia z niego młodych ludzi. Trudno jest teraz przewidzieć jakie skutki przyniesie na przyszły rok wielomiesięczny lockdown.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023