Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Jaka nazwa dla nowego ronda? Do czwartku trwają konsultacje

Facebook Twitter

Chodzi o rondo turbinowe w Jastrzębiu-Zdroju, którego budowa dobiega końca. Powstaje ono u zbiegu Alei Piłsudskiego, Granicznej i Północnej. Czas więc na wybór nazwy, o której decydują mieszkańcy.

Do magistratu wpłynęło już z różnych stron wiele propozycji, ale magistrat decyzje oddaje jastrzębiankom i jastrzębianom, ogłaszając konsultacje w tej sprawie. Powstańców Śląskich, Jana Nepomucena, Nadziei a może Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Głosowanie potrwa do czwartku (28.10.).

W przestrzeni miasta nazwy poszczególnych obiektów powinny jak najpełniej współgrać z najbliższym otoczeniem. W przypadku ronda niezwykle istotne jest to, że znajduje się ono przy Alei Piłsudskiego. W tym ciągu komunikacyjnym wszystkie nazwy ulic czy rond związane są z postaciami wpisującymi się w swoisty „nurt wolnościowy” (m. in. rondo im. gen. Władysława Sikorskiego czy Aleja Jana Pawła II). Stąd też propozycja, by nowe rondo nosiło miano Powstańców Śląskich – włączając się w tę samą konwencję i zachowując spójność z pozostałymi nazwami, znajdującymi się na tej trasie. Idąc tym tokiem, będziemy proponować zmianę nazwy Ronda Centralnego na Rondo Porozumienia Jastrzębskiego, dzięki czemu otrzymamy jednolity i konsekwentny układ, oparty o nazewnictwo związane z „wolnościową” historią naszego miasta.

Nazwanie ronda mianem Powstańców Śląskich to odpowiedź na propozycję Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej, by rondo nosiło imię Ludwika Piechoczka – działacza plebiscytowego, dowódcy powstańczego we wszystkich powstaniach śląskich, posła do Sejmu Śląskiego i Sejmu RP, zamordowanego w Auschwitz. Bardziej ogólna nazwa wynika z faktu, że Ludwik Piechoczek nie jest jedynym jastrzębianinem, biorącym udział w Powstaniach Śląskich.

Chcemy w ten sposób uhonorować pamięć wszystkich tych, którzy walczyli o polskość Śląska. Będziemy składać propozycję, aby Ludwik Piechoczek został patronem Zespołu Szkół nr 1 – tak, by dzieci mogły czerpać inspirację z jego postawy

– mówi prezydent Anna Hetman.

Padły również inne propozycje – np. Jana Nepomucena, nadziei i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Konsultacje społeczne są prowadzone za pośrednictwem platformy konsultacyjnej. Mogą w nich wziąć udział mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju powyżej 16. roku życia.

Głosować można na stronie www.ankiety.jastrzebie.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj