Jastrzębie-Zdrój: Jaka nazwa dla nowego ronda? Do czwartku trwają konsultacje
Chodzi o rondo turbinowe w Jastrzębiu-Zdroju, którego budowa dobiega końca. Powstaje ono u zbiegu Alei Piłsudskiego, Granicznej i Północnej. Czas więc na wybór nazwy, o której decydują mieszkańcy.
Do magistratu wpłynęło już z różnych stron wiele propozycji, ale magistrat decyzje oddaje jastrzębiankom i jastrzębianom, ogłaszając konsultacje w tej sprawie. Powstańców Śląskich, Jana Nepomucena, Nadziei a może Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Głosowanie potrwa do czwartku (28.10.).
W przestrzeni miasta nazwy poszczególnych obiektów powinny jak najpełniej współgrać z najbliższym otoczeniem. W przypadku ronda niezwykle istotne jest to, że znajduje się ono przy Alei Piłsudskiego. W tym ciągu komunikacyjnym wszystkie nazwy ulic czy rond związane są z postaciami wpisującymi się w swoisty „nurt wolnościowy” (m. in. rondo im. gen. Władysława Sikorskiego czy Aleja Jana Pawła II). Stąd też propozycja, by nowe rondo nosiło miano Powstańców Śląskich – włączając się w tę samą konwencję i zachowując spójność z pozostałymi nazwami, znajdującymi się na tej trasie. Idąc tym tokiem, będziemy proponować zmianę nazwy Ronda Centralnego na Rondo Porozumienia Jastrzębskiego, dzięki czemu otrzymamy jednolity i konsekwentny układ, oparty o nazewnictwo związane z „wolnościową” historią naszego miasta.
Nazwanie ronda mianem Powstańców Śląskich to odpowiedź na propozycję Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej, by rondo nosiło imię Ludwika Piechoczka – działacza plebiscytowego, dowódcy powstańczego we wszystkich powstaniach śląskich, posła do Sejmu Śląskiego i Sejmu RP, zamordowanego w Auschwitz. Bardziej ogólna nazwa wynika z faktu, że Ludwik Piechoczek nie jest jedynym jastrzębianinem, biorącym udział w Powstaniach Śląskich.
Chcemy w ten sposób uhonorować pamięć wszystkich tych, którzy walczyli o polskość Śląska. Będziemy składać propozycję, aby Ludwik Piechoczek został patronem Zespołu Szkół nr 1 – tak, by dzieci mogły czerpać inspirację z jego postawy
– mówi prezydent Anna Hetman.
Padły również inne propozycje – np. Jana Nepomucena, nadziei i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Konsultacje społeczne są prowadzone za pośrednictwem platformy konsultacyjnej. Mogą w nich wziąć udział mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju powyżej 16. roku życia.
Głosować można na stronie www.ankiety.jastrzebie.pl
Czytaj także:
- Nowe przedszkole gotowe. Zakończył się remont placówki nr 3 przy ulicy Piastów w Jastrzębiu
- Po każdych opadach deszczu ulica Wyzwolenia w Marklowicach pod wodą. Kiedy i kto rozwiąże problem?
- Piłkarze GKS-u Jastrzębie już wiedzą kiedy zagrają mecz Pucharu Polski