Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Jest zgoda radnych na start o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Facebook Twitter

Jest zgoda jastrzębskich radnych na starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wniosek Jastrzębia-Zdroju ma dotyczyć 2029 roku.

fot. jastrzebie.pl

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to szansa na rozwój, również gospodarczy. To promocja w całej Europie słyszymy w Jastrzębiu. Inwestycje w kulturę pociągną za sobą ożywienie całej gospodarki: od branży hotelarskiej czy gastronomicznej, po rynek nieruchomości. Teraz miasto musi przedstawić projekt, który zainteresuje członków panelu eksperckiego, składającego się z 13 członków (w tym 7 powołanych przez instytucje Unii Europejskiej).

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w tej edycji, stara się 30 miast w Polsce

Są wśród nich między innymi Katowice z Sosnowcem, ale też miasta liczące niespełna 20 tysięcy mieszkańców. Wiadomo że w 2029 to jedno polskie i jedno szwedzkie miasto będzie mogło pochwalić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. W Polsce na razie dwa miasta otrzymały ten tytuł w 2000 roku Kraków, w 2016 roku Wrocław.

Anna Hetman: Bardzo się cieszę, że radni przyjęli tę uchwałę. Europejska Stolica Kultury to szansa której nie możemy zaprzepaścić. Nie stać nas na to, by nie skorzystać z takich możliwości rozwoju, również gospodarczego. Nie możemy sobie pozwolić na to, by nie ubiegać się o środki zewnętrzne. Pamiętajmy również, że ESK to promocja w całej Europie

– powiedziała prezydent Anna Hetman.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to, wbrew pozorom, nie forma docenienia dotychczasowej działalności bądź możliwość zrealizowania międzynarodowego festiwalu, ale realna szansa na rozwój miasta. Za staraniami o tytuł ESK idzie cała strategia zmian, które będą widoczne przez długie lata po zakończeniu obchodów. Inwestycje w kulturę pociągają za sobą ożywienie całej gospodarki: od branży hotelarskiej czy gastronomicznej, po rynek nieruchomości. Zyskują na tym wszyscy.

By tak się jednak stało, miasto musi przedstawić projekt, który zainteresuje członków panelu eksperckiego, składającego się z 13 członków (w tym 7 powołanych przez instytucje Unii Europejskiej). Wniosek będzie powstawał dzięki współpracy miejskich jednostek, ekspertów, partnerów, a przede wszystkim mieszkańców.

Anna Hetman: Bardzo zależy mi na tym, by w te działania włączyli się wszyscy. Europejska Stolica Kultury to nie konkurs tylko dla dużych miast, ale dla tych, którzy potrafią przygotować naprawdę ciekawy, innowacyjny program

– podkreśla prezydent Anna Hetman.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj