Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Ławeczka Henryka Sławika w Szerokiej

Facebook Twitter

Sprawiedliwy wśród narodów świata. Przed kościołem w Szerokiej stoi już granitowa ławeczka, na której posadzono postać odlaną z brązu. Każdy może usiąść i przeczytać o jego historii.

fot. Barbara Englender/jastrzebie.pl

Dzięki założonemu przez Sławika z Józsefem Antallem sierocińcowi dla dzieci żydowskich w Vácu nad Dunajem, na podstawie sfałszowanych dokumentów uratowało się około 5 tysięcy polskich Żydów. Postać Sławika wykonana została w skali 1:1, ma 1,5 metra wysokości. Pomnik Sprawiedliwego wśród narodów świata zostanie oficjalnie odsłonięty w lipcu, w rocznicę urodzin Henryka Sławika.

Mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju:

Anna Hetman: Ogromnie zależało nam na upamiętnieniu Henryka Sławika. To niesamowita postać, prawdziwy bohater, na skalę międzynarodową. Dzięki niemu udało się uratować mnóstwo ludzi. Sam zapłacił za to najwyższą cenę – został zamordowany przez gestapo. Nawet na torturach nie wydał swoich współpracowników. To niezmiernie wzruszające, że możemy dziś oglądać w Jastrzębiu-Zdroju, jego rodzinnej miejscowości, ten pomnik.

Za koncepcję całego pomnika odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1. Samą rzeźbę zaprojektowało Studio Rzeźby Jagenemeer, które prowadzą absolwenci toruńskiego ASP: Aneta i Maciej Jagodziński-Jagenmeer:

Maciej Jagodziński-Jagenmeer: Najpoważniejszym wyzwaniem było to, w jaki sposób przedstawić tak ciekawą postać. Uznaliśmy, że jeśli wyrzeźbimy po prostu pana w garniturze, to nie będzie się on wyróżniał spośród wielu tego typu pomników. A nam chodziło o ujęcie jakiegoś rysu, który mógłby naprowadzić odbiorcę na ślad tego, w jaki sposób działał Henryk Sławik. Koncepcja ławeczki była w pewien sposób nam zadana. My natomiast zdecydowaliśmy się na ukazanie Sławika w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia. W ręku trzyma dokumenty które pozwalały ratować ludzkie życie. Chcieliśmy uchwycić go w pewnym błysku, w jednym momencie, kiedy zastanawia się nad jakąś konkretną sprawą, nad tym, jak ocalić kolejną osobę. Mam nadzieję, że się udało.

Pomnik Sławika można w Szerokiej zobaczyć już dziś (7.06.). Jest tak usytuowany, że bohater spogląda w kierunku domu, w którym się wychowywał.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj