Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Mieszkańcy sadzą 250 drzew w ramach akcji „Weź się zazieleń”

Facebook Twitter

Jastrzębianie przez cały tydzień wspólnie sadzą drzewa. Akcja "Weź się zazieleń", do której wcześniej magistrat prowadził zgłoszenia, rozpoczęła się przy ulicy Dąbrowskiego. Sadzonki pojawią się także przy ulicy Torowej i Długiej.

fot. jastrzebie.pl

W sumie zasadzonych zostanie około 250 młodych drzew. Będą to między innymi: dwa rodzaje dębów, głóg jednoszyjkowy, jarząb szwedzki i mączny, jesion wyniosły, lipy, klony, wiśnia Royal Burgundy, metasekwoja i jodła jednobarwna. Nasadzenia nie będą przypadkowe, wszystko obywa sie w porozumieniu ze specjalistami i to oni określają, gdzie i w jakiej ilości trafią sadzonki roślin.

Przy ulicy Dąbrowskiego zostały zasadzone klony dwóch odmian: Princeton Gold i Crimson King. 10 osób zasadziło w poniedziałek (10.05.) łącznie 35 drzew.

To bardzo kolorowe drzewa, które są atrakcyjne większą część roku. Są dobrze dobrane do tego miejsca. To tak zwane drzewa alejowe, nie są za duże, bo działka jest niewielka. Są miododajne, oczyszczają powietrze. We wtorek przy ulicy Torowej zasadzimy kolejne 10 gatunków drzew. Udział zadeklarowało około 30 mieszkańców. Tam też w przyszłości prawdopodobnie powstanie pasieka

– tłumaczą koordynujący akcję urzędnicy z Wydziału Ochrony Środowiska.

Łącznie na terenie miasta zostanie zasadzonych około 250 młodych drzew. Będą to między innymi: dwa rodzaje dębów, głóg jednoszyjkowy, jarząb szwedzki i mączny, jesion wyniosły, lipy, klony, wiśnia Royal Burgundy, metasekwoja i jodła jednobarwna.

Mieszkam tuż obok, więc postanowiłam się przyłączyć. Chciałabym, żeby ten teren wyglądał jeszcze lepiej, żeby było więcej zieleni. Drzewa są szczepione, ziemia żyzna, więc warunki są tu odpowiednie

– komentuje mieszkanka ulicy Dąbrowskiego.

Myślę, że to bardzo dobra inicjatywa. Drzewa znikają z miast, więc jeśli można przyłączyć się do takiej akcji, myślę, że warto

– dodaje inna z uczestniczek.

Wspólne sadzenie drzew to część kampanii „Weź się zazieleń”, którą rozpoczęto w Dzień Ziemi. Poza rozdawaniem nasion łąk kwietnych i sadzeniem drzew, obejmuje ona też konkurs na eko-mural.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023