Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Nie produkuj plastikowych odpadów!

Facebook Twitter

Bądż lepszy nie używaj plastiku! To hasło kampanii społecznej jaka właśnie rozpoczęła się w Jastrzębiu-Zdroju. Samo hasło to nie wszystko, jest też niewielka prowokacja.

Ogromna sterta plastikowych śmieci stanęła niespodziewanie, ku zaskoczeniu mieszkańców, w centrum miasta. Wywołało to szereg interwencji mieszkańców oburzonych faktem zaśmiecania przestrzeni publicznej. Tymczasem okazało się, że to celowe działanie urzędników, którzy chcieli zadziałać na wyobraźnię jastrzębian. Według dostępnych danych tylko w ciągu jednego dnia w Jastrzębiu-Zdroju wytwarzanych jest aż 10 ton plastiku. Jastrzębski magistrat daje dobry przykład: od 1 września w instytucjach miejskich jednorazowe przedmioty z tworzyw sztucznych zastępowane są odpowiednikami wykonanymi z biodegradowalnych surowców. Idea jest taka, by stopniowo pozbywać się z obiegu toreb foliowych, kubków czy talerzy z tworzyw sztucznych oraz plastikowych sztućców i słomek.

W ramach działań ekologicznych, od kilku już lat, miasto zachęca do picia „kranówki”. Od tego roku postawiono też na nowe podejście do utrzymania terenów zielonych i zmianę częstotliwości koszenia traw.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022