Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Oszukana na 135 tysięcy złotych. Zadzwonił przedstawiciel platformy inwestycyjnej

Facebook Twitter

Oszukana na 135 tysięcy złotych mieszkanka Jastrzębia-Zdroju. W Radiu 90 kolejny raz ostrzegamy przed oszustwami, tym razem związanymi z inwestowaniem w kryptowaluty. Nie ulegajmy wizjom szybkiego i dużego zysku. Bądźmy ostrożni! Jak ustalili mundurowi: do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za przedstawiciela platformy inwestycyjnej i zachwalał ten sposób inwestowania. Potem zadzwonił do niej rzekomy konsultant i wskazał stronę do zalogowania się.

Oszustwa na pokazach
Fot. jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl

Jak ustalili mundurowi: do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za przedstawiciela platformy inwestycyjnej i zachwalał ten sposób inwestowania. Potem zadzwonił do niej rzekomy konsultant i wskazał stronę do zalogowania się. Polecił też kobiecie ściągnięcie na komputer programu do zdalnej obsługi, po zainstalowaniu którego uzyskał dostęp do pulpitu i wszystkich danych na jej urządzeniu. W celu weryfikacji kobieta musiała zrobić sobie zdjęcie, trzymając kartę bankową.

Konsultant opowiadał jastrzębiance na czym polega inwestowanie i jak przeprowadzać operacje finansowe. Kobieta przeprowadziła dwie z nich i gdy chciała wypłacić swoje pieniądze, wtedy zaczęły się problemy. Rzekomy doradca próbował jeszcze nakłonić pokrzywdzoną do kolejnych wpłat, ale kiedy ta odmówiła i upierała się, że chce wypłacić swoje pieniądze, otrzymała informację, że aby to zrobić musi wpłacić kaucje w wysokości 5227 euro.

Ponieważ ona sama nie posiadała takiej sumy, konsultant zadeklarował pomoc w zdobyciu pieniędzy od ich wieloletnich inwestorów. Kolejnego dnia na konto kobiety zaczęły wpływać różne sumy pieniędzy, które od razu wypływały z konta. Oszuści zaciągnęli na kobietę kilka pożyczek. Łącznie kobieta została oszukana na 135 tysięcy złotych.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty: https://uwazajnakryptowaluty.pl/
  • Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
  • Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
  • W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
  • Sprawdź, czy podmiot, który oferuje pomoc w inwestowaniu – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj