Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Z Ośrodka Kultury na parking

Facebook Twitter

We wtorek (09.07.) na parkingu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się pierwsze z trzech warsztatów organizowanych w ramach wakacyjnego cyklu "Parking sztuki". O godz. 11.00 rozpocznie się Beskidzka Szkoła Folkloru, w ramach której uczestnicy będą wykonywać drewniane zabawki ludowe. Wstęp wolny.

Warsztaty poprowadzą etnolodzy Monikla Teśluk i Darek Kocemba
Na warsztatach będzie można poznać  wygląd i sposób wykonywania drewnianej zabawki ludowej. Ptaszki jak najbardziej stryszawskie, koniki czasem mocno stylizowane na te tradycyjne. Dzieci z reguły na zajęciach malują drewniane zabawki, rzadziej rzeźbią. Zawsze jednak wysłuchają informacji na temat znajdujących się na terenie Polski tradycyjnych ośrodków zabawkarstwa ludowego oraz samych tradycji wykonywania zabawki. Jak zawsze świetna zabawa, dużo śmiechu, trochę brudnych ubrań, a na pamiątkę ptaszek lub konik pomalowany na modłę tradycyjna lub zupełnie dziwacznie.

Warsztaty potrwają trzy godziny przed budynkiem MOK, wstęp wolny.

Terminy kolejnych warsztatów:

  • 16 lipca 2013 r. godzina 11.00 – Warsztaty filcowania, etnograf Agnieszka Macoszek.
    Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych  im. Juliana Fałata w Bielsku Białej, następnie Uniwersytet Śląski  gdzie zdobyła wykształcenie etnografa.  Obecnie pracuje w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. Na warsztatach będziemy poznawać filcowanie na mokro, choć uszczkniemy także rąbka tajemnicy techniki suchej igły. Spróbujemy stworzyć filcową myszkę oraz kulki, które można wykorzystać np. do zrobienia kolczyków bądź korali.Uczestników prosimy o przyniesienie ze sobą ręcznika.
  • 23 lipca 2013 r. godzina 12.00 – Warsztaty wykonywania kwiatów z wiór osikowych, etnograf Izabela Churas
    Wytwarzanie kwiatów, kompozycji kwiatowych, elementów klejonych typu koguciki, pawie, ozdoby choinkowe z wiór osikowych czyli tzw. łyka, należą do tradycji rękodzielniczych ziemi koziegłowskiej. Rękodzieło to w gminie Koziegłowy w powiecie myszkowskim znane jest już od 100 lat. Nadmienię, że jest to jedyna w kraju miejscowość, która zajmuje się wytwarzaniem tego typu ozdób z wiór osikowych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024