Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Z zakazami i bez uprawnień

Facebook Twitter

W przeciągu ostatnich paru dni policjanci z jastrzębskiej drogówki zatrzymali ośmiu mężczyzn, którzy kierowali pojazdami mimo zakazów lub bez odpowiednich uprawnień. Jeden z nich był po użyciu alkoholu, choć miał już wcześniej zabrane prawo jazdy. Staną oni przed sądem.

W przeciągu ostatnich paru dni, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej ośmiu kierujących bez uprawnień, z czego pięciu nigdy nie posiadało prawa jazdy, a trójce uprawnienia zostały zatrzymane.

W niedzielę (11.10.), około godziny 14.00, policjanci drogówki patrolując al. Piłsudskiego, zauważyli kierującego samochodem VW, który nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Mundurowi zatrzymali do kontroli 36-latka. W trakcie wykonywanych czynności mundurowi wyczuli od jastrzębianina alkohol. Badanie alkomatem wykazało 0,3 promila, do tego wynik sprawdzenia w systemach informatycznych ujawnił, iż mężczyzna ma już zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami. Pojazd został odholowany na parking strzeżony, a mężczyzna za swoje poczynania odpowie przed sądem.

Następny kierujący, który jeździł sobie bez wymaganych uprawnień, został zatrzymany w związku z niestosowaniem się do znaku pionowego „nakaz jazdy w prawo lub w lewo” na skrzyżowaniu ulic: Pszczyńska, Grodzka, Stodoły.

Policja przypomina:

Kara za brak uprawnień to mandat w wys. 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu oraz zakaz kontynuowania jazdy, co w praktyce oznacza wezwanie holownika i odholowanie auta na koszt właściciela.

Kodeks ruchu drogowego mówi jednoznacznie, które osoby mogą poruszać się po drodze:
Art. 3. 1. Kierującym pojazdem może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z następujących warunków:
1) posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem;
2) odbywa w ramach szkolenia naukę jazdy;
3) zdaje egzamin państwowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022