Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębska biblioteka wpadła na pomysł e-wsparcia

Facebook Twitter

To jest bardzo fajna inicjatywa. Biblioteka w Jastrzębiu proponuje e-wsparcie: "Nie potrafisz, nie umiesz założyć profilu zaufanego, skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta, z wybranego komunikatora? Pomożemy Ci."

fot. pixabay.com

W ostatnim czasie wiele spraw urzędowych można, a czasami wręcz trzeba załatwić drogą elektroniczną, wiele też innych działań zostało przeniesionych do sieci

– piszą na stronie biblioteki w Jastrzębiu i proponują wsparcie z którego każdy może skorzystać. Spotkania odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, przeprowadzane są indywidualnie. Trzeba się umówić telefonicznie: 32 47 310 77.

Małgorzata Kmieciak pytała o szczegóły w programie popołudniowym w Radiu 90, rozmawiała z Sylwią Górny z biblioteki w Jastrzębiu:

Radio 90: Skąd pomysł na e-wsparcie?
Zauważyliśmy potrzebę taką wśród mieszkańców miasta, dużo starszych osób ma problem z tym, żeby dostosować się do sytuacji, w których się znaleźliśmy: wiele spraw urzędowych musimy załatwić w internecie.
Radio 90: Tymczasem mają przyjść i powiedzieć „Nie umiem skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta” i wy pomagacie to ogarnąć?
Tak, pokazujemy jak to zrobić, można powiedzieć, że to może być szkolenie lub taka doraźna, pojedyncza pomoc.
Radio 90: Czy już były pierwsze zgłoszenia?
Jeszcze nie, to jest dosyć nowa inicjatywa, jeszcze się nie rozeszła, potrzebuje czasu, ale polega to na tym, że ktoś dzwoni i umawia się na konkretną godzinę, aby była odpowiednia i dla tej osoby, i dla nas.
Radio 90: A jeśli się zgłosi młodsza osoba, nie senior?
Pierwotnie nastawialiśmy się na osoby starsze, ale dla nas to nie ma znaczenia kto do nas przyjdzie, czy to będzie starsza osoba, czy młodsza.

ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY

Jest to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Można dzięki niemu wysyłać przez Internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów. Zakładając profil musimy potwierdzić tożsamość w odpowiedniej instytucji: Urzędzie Miejskim, Urzędzie Skarbowym lub ZUS-ie.

PAMIĘTAJ! Aby założyć profil zaufany potrzebny jest dowód osobisty oraz poczta elektroniczna.

SKORZYSTAĆ Z  INTERNETOWEGO KONTA PACJENTA

Jest to bezpłatne narzędzie, które ma ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować rozproszone dotąd informacje medyczne o naszym stanie zdrowia w jednym miejscu.

IKP udostępnia informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu i pozwala załatwić szereg spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni.

Posiadając Internetowe Konto Pacjenta można m.in. sprawdzić i pobrać otrzymane e-recepty i skierowania, upoważnić bliską osobę do dostępu do naszych danych, wybrać lub zmienić lekarza/pielęgniarkę, sprawdzić dawkowanie leków czy historię wizyt w przychodni.

PAMIĘTAJ! Aby założyć IKP potrzebny jest założony profil zaufany/konto w banku/e-dowód oraz poczta elektroniczna.

ODEBRAĆ E-RECEPTĘ

E-RECEPTA to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę.

Istnieją dwa sposoby otrzymania e-recepty: SMS na telefon w postaci 4-cyfrowego kodu lub e-mail z załączonym plikiem PDF.

Na e-recepcie znajduje się kod kreskowy i zalecane przez lekarza dawkowanie.

PAMIĘTAJ! Aby korzystać z e-recepty i wybrać sposób jej otrzymywania potrzebne jest założenie Internetowego Konta Pacjenta.

ZAŁOŻYĆ POCZTĘ ELEKTRONICZNĄ E-MAIL

Poczta elektroniczna umożliwia korespondencję z ludźmi i instytucjami na całym świecie. Wiadomości dostarczane i odbierane są w kilka minut.

Założenie poczty elektronicznej oprócz wysyłania i odbierania korespondencji umożliwia nam dostęp do wielu usług. Adres e-mail jest niezbędny aby zarejestrować się na wielu portalach i kontach m.in. przy zakładaniu Profilu Zaufanego, Internetowego Konta Pacjenta, konta na Facebooku itp.

PAMIĘTAJ! Aby założyć pocztę potrzebne są dane osobowe oraz nr telefonu.

SKORZYSTAĆ Z WYBRANEGO KOMUNIKATORA

Skype, WhatsApp, Messenger. Komunikatory te umożliwiają bezpłatne rozmowy online z bliskimi zarówno w Polsce jak i za granicą.

PAMIĘTAJ! Aby korzystać z aplikacji potrzebna jest poczta elektroniczna lub nr telefonu lub smartfon (w zależności od wybranego komunikatora).

ZAŁOŻYĆ KONTO NA PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWYM NP. FACEBOOK

Jest to portal społecznościowy, za pomocą którego zalogowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami, zdjęciami, refleksjami, przeżyciami czy zainteresowaniami.

Pamiętaj! Aby korzystać z portalu społecznościowego potrzebna jest poczta elektroniczna lub nr telefonu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj