Jastrzębski Węgiel Mistrzem Polski!!! [WIDEO,FOTO]

"Dla siatkówki, dla Jastrzębia jest to naprawdę wielki sukces." Jastrzębski Węgiel Mistrzem Polski! Siatkarze wczoraj (10.05.) w trzecim meczu finałów wygrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0.

Jastrzębski Węgiel Mistrz Polski

Mistrz, mistrz – Jastrzębski Węgiel!

„Pomarańczowi” rozbili gości, nie dając im żadnych szans, kolejne sety wygrywali do 15, 16 i 13. Trzeci wygrany mecz oznaczał zwycięstwo w finałowej rywalizacji i złoty medal dla siatkarzy Jastrzębskiego Węgla.

Jastrzębski Węgiel Mistrzem Polski

Kolejny raz jesteśmy mistrzami Polski

– cieszył się przyjmujący Jastrzębskiego Węgla, Tomasz Fornal.

Tomasz Fornal: Spełnienie marzeń tych dziecięcych. Kiedy się ogląda te wszystkie gwiazdy w wieku tam 10, 11, 12 lat i potem chcesz w tym brać udział. Tak naprawdę połowa trzeciego seta to trzymaliśmy ten „mental”. Wiedzieliśmy, że ZAKSA potrafi wrócić, ale nie wierzyłem w to, że będą w stanie to zrobić przy wyniku 15:6. Wtedy już wiedziałem, że będziemy Mistrzami Polski i rozkoszowaliśmy się całą drużyną tym momentem, gdzie całe trybuny stały, krzyczały. Coś niesamowitego i na pewno dla takich chwil człowiek żyje.

Zagraliśmy naprawdę dobre mecze w tej finałowej rywalizacji, byliśmy prawdziwym zespołem

– dodaje libero, Jakub Popiwczak.

Jakub Popiwczak: Szczęście niesamowite. Niesamowita duma. Brak mi słów na to, co się wydarzyło i w jakim stylu wygraliśmy ten finał. Nie będę ukrywał, że przed rozpoczęciem tych play-offów czy przed rozpoczęciem samych finałów nie spodziewałem się, że możemy wygrać trzy kolejne spotkania z ZAKS-ą w takim stylu i rozstrzygnąć ten finał na swoją korzyść. Graliśmy świetnie. Pierwsze, drugie, trzecie spotkanie. Graliśmy naprawdę świetnie. Świetnie było być częścią tej drużyny, świetnie było być na boisku z tymi zawodnikami obok siebie, bo naprawdę czuć było ogromną pewność, czuć było jakość. I świetnie było razem dojść do tego miejsca, w którym jesteśmy w tej chwili.

MVP wczorajszego meczu został środkowy Jastrzębskiego Węgla, Jurij Gladyr. Jak smakuje złoto?

Jurij Gladyr: Smakuje wyjątkowo. Dwa lata temu to było „covidowe” mistrzostwo. Świętowaliśmy go przy zamkniętych drzwiach, a później na końcu, wyszliśmy na zewnątrz. Kibice nas przywitali. Ale to nie było w ogóle nawet odrobiny tego, co wydarzyło się dzisiaj. Patrzeć na tę halę, jak skacze od środka trzeciego seta, już prawie świętuje. To jest to. Dlaczego to robimy? To był pokaz siły naszego zespołu. To był efekt pracy przez cały sezon. To była siatkówka, której chyba nikt nie spodziewał się, że aż tak pięknie zagramy. Po prostu graliśmy jak z nut. Wynik sam za siebie mówi.

Drugi raz z Jastrzębskim Węglem złoty medal zdobył przyjmujący, wychowanek rybnickiej siatkówki Rafał Szymura.

Rafał Szymura: Po tym pierwszym spotkaniu, wygranym, uwierzyliśmy w to, że możemy ZAKS-ę w końcu pokonać i odegrać się na nad nimi, bo prześladowali nas przez cały sezon. Cieszymy się, że akurat takim momencie nam się udało. Myślę, że oni też troszkę mieli spadek formy. My to wykorzystaliśmy, bo akurat nam się trafiła bardzo dobra dyspozycja. Super, bo po to trenuje się, po to się ciężko pracuje, żeby takie chwile przeżywać u siebie na hali i cieszyć się z kibicami. Możemy myśleć optymistycznie przed jeszcze kolejnym ważnym krokiem, który mamy do wykonania.

Trzeci raz tytuł mistrza Polski zdobył z zespołem drugi szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla, Leszek Dejewski.

Leszek Dejewski: Rzeczywiście po raz trzeci, ale pierwszy raz w Jastrzębiu przy pełnych trybunach. Ostatnie mistrzostwo zdobyliśmy w czasie pandemii, kiedy kibice nie mogli wejść. I to dla nich jest naprawdę wielka sprawa. Jestem w szoku. Zagraliśmy naprawdę kosmiczną siatkówkę. Myślę, że jakby naprzeciwko stanął każdy zespół na świecie, byśmy to wygrali. Wiedzieliśmy, na co nas stać od samego początku. Wiedzieliśmy, że mamy bardzo dobry zespół. Nie pamiętam takiego meczu tutaj na tej hali. Super. Dla siatkówki, dla Jastrzębia jest to naprawdę wielki sukces.

Szczęśliwy po meczu był także prezes Jastrzębskiego Węgla, Adam Gorol.

Adam Gorol: Były to zdecydowane trzy zwycięstwa, tylko jeden set stracony na rzecz ZAKSY. Mimo wszystko nie powiedziałbym, że to było aż tak bardzo łatwe. Przede wszystkim wynikało to, z naszej jakości. Myśmy rywalom nie dali pograć. Była siła od zagrywki, siła w ataku. Było przyjęcie, była obrona, był blok. Wszystko działało. W zespole był spokój, opanowanie, nie było nerwowości i to dało finalnie taką siłę rażenia, że mało kto by faktycznie z nami pograł przy takiej jakości. No i tak to trzeba podsumować. Dziś cieszymy się z tego Mistrzostwa Polski, a wiemy, że jeszcze jest jedno rozdanie i do tego podchodzimy zupełnie na świeżo.

Dodajmy, że siatkarze z Jastrzębia po raz trzeci w historii sięgnęli po tytuł Mistrza Polski. Z ZAKSĄ zagrają jeszcze raz w tym sezonie, 20 maja oba zespoły spotkają się w wielkim finale Ligi Mistrzów w Turynie.