Jastrzębski Węgiel przegrał z Zaksą [WIDEO,FOTO]

Jastrzębski Węgiel przegrał na wyjeździe z Zaksą Kędzierzyn-Koźle 1:3. Zespół zakończył fazę zasadniczą na trzecim miejscu i w fazie play-off zmierzy się z Treflem Gdańsk.

jastrzębski węgiel

Zobacz galerię zdjęć z meczu Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (fot. Arkadiusz Kogut).

Pierwszy punkt w sobotnim (1.04.) spotkaniu zdobyli gospodarze za sprawą Bartłomieja Klutha. Skuteczny kontratak tego zawodnika sprawił, że za moment było 3:1 dla ZAKSY. Po ataku Eemiego Tervaporttiego jastrzębianie wyrównali stan seta po 3. Niebawem rywale znów mieli dwa „oczka” zapasu (6:4), ale udany blok Jana Hadravy na Bartłomieju Kluthcie ponownie dał wyrównanie (7:7). Kiedy czeski atakujący Jastrzębskiego Węgla zatrzymał blokiem Bartosza Bednorza, jastrzębianie wyszli na prowadzenie (11:10). As serwisowy Rafała Szymury zwiększył przewagę do dwóch punktów (13:11).

Kolejny w tym secie punktowy blok Hadravy spowodował, że na tablicy pojawił się rezultat 16:13 dla JW. To było równoznaczne z przerwą na żądanie trenera ZAKSY. Przy serwisie Davida Smitha gospodarze niebezpiecznie zbliżyli się do jastrzębskiej drużyny, ale akcja blok-out autorstwa Hadravy utrzymała nasz zapas (18:16). Później ZAKSA przeprowadziła skuteczny pościg (19:19). Wówczas to Marcelo Mendez wziął czas. Po pauzie JW odzyskał prowadzenie (21:19). Kiedy Tomasz Fornal zwieńczył kolejną kontrę, Tuomas Sammelvuo po raz drugi w tej partii wziął czas (22:19). Po przerwie na żądanie Fornal oszukał potrójny blok ZAKSY. W końcówce partii znów było gorąco (od 23:20 do 23:23), ale Jan Hadrava pewnym atakiem zamknął premierową odsłonę.

Zobacz film – Jastrzebski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle:

Drugą partię otworzył udany atak Moustaphy M’Baye. Później gra toczyła się cios za cios, ze sporą liczbą błędów na zagrywce (5:5). Oba zespoły popisywały się za to świetną grą w obronie. Rywale JW więcej grali środkiem, a Norbert Huber i Smith robili, co do nich należało. Po jastrzębskiej stronie nieźle punktował natomiast M’Baye (12:12).

Kapitalna akcja w kontrze, którą zamknął atakiem z szóstej strefy Fornal, zapewniła prowadzenie dla JW w secie (14:13). Od stanu po 16 rywale zdołali odskoczyć nam na dwa „oczka”, a była to konsekwencja błędów JW (16:18). Po czasie wziętym przez Marcelo Mendeza JW zrobił przejście. ZAKSA cały czas była z przodu o jeden punkt (19:18, 20:19, 22:21, 23:22, 24:23). W jak się okazało ostatniej akcji seta Jakub Macyra zaserwował w siatkę (25:23).

Trzeci set rozpoczął się po myśli ZAKSY, a stało się tak głównie za sprawą świetnie serwującego Smitha (3:0). Jastrzębski zespół zaczął wpadać w coraz większe kłopoty, bo za chwilę bomby na zagrywce odpalił Bednorz (7:2). Po czasie wziętym przez jastrzębskiego szkoleniowca Macyra zaatakował nie do obrony. Kapitalny blok M’Baye na Smithcie zmniejszył straty JW do przeciwników (6:8).

Później Tervaportti nieco bardziej otworzył grę środkiem, a M’Baye z Macyrą pewnie kończyli swoje akcje (11:12). Skuteczna kontra w wykonaniu Hadrava oznaczała remis (13:13). W ofensywie przebudził się też Fornal (15:16). Po znakomitych obronach Erika Shojiego gospodarze wyprowadzali kontrataki, w których byli nie do zatrzymania i wyszli na prowadzenie. 20:16. Chociaż w końcówce JW obronił trzy setbole, to górą w trzeciej partii byli kędzierzynianie (25:22).

Czwarta część spotkania zaczęła się lepiej dla jastrzębskiego zespołu (4:1). Zawdzięczał to dwóm nieskutecznym atakom Klutha. Kiedy Hadrava zatrzymał blokiem Bednorza, wynik brzmiał 5:2. Gracze ZAKSY znów jednak przycisnęli nas serwisem (5:4). As serwisowy autorstwa Szymury ponownie dał jastrzębskiej drużynie większy spokój (8:5). Skuteczny blok Smitha na Fornalu pozwolił kędzierzynianom dojść nas na punkt, a zaraz potem Bednorz wyrównał stan seta (9:9).

Niestety, to nie był koniec naporu ze strony mistrzów Polski (13:10). Świetną pracę na zagrywce wykonał w tym czasie Aleksander Śliwka. Po jastrzębskiej stronie natomiast błyszczał w ataku w tym czasie M’Baye (13:12). Od stanu 15:16 rywale JW znowu uciekli do przodu(16:19). Jastrzębski Węgiel w żaden sposób nie potrafił zastopować Bednorza (17:21). ZAKSA dokończyła dzieła, zwyciężając w secie i całym meczu 3:1.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:1 (23:25, 25:23, 25:22, 25:20). MVP: Erik Shoji.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kluth, Stępień, Huber, Smith, Śliwka, Bednorz, Shoji (libero) oraz Wiltenburg, Staszewski, Paszycki

Jastrzębski Węgiel: Hadrava, Tervaportti, Macyra, M’Baye, Fornal, Szymura, Popiwczak (libero)