Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jazda „na suwak” i „Korytarz życia” od dzisiaj (06.12.) obowiązkowe

Facebook Twitter

Zgodnie z uchwaloną ustawą 16 października br. od piątku (06.12.) wchodzą zmiany w prawie o ruchu drogowym. Przepisy dotyczą "korytarza życia" oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego- tzw. jazda na suwak.

Korytarz życia

Ma za zadanie utworzenie bezproblemowego przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, zwłaszcza ratowniczym.

Utworzenie korytarza życia jest obowiązkowe, jeżeli poruszamy się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Wtedy pojazdy jadące lewym pasem, muszą zjechać jak najbardziej do lewej krawędzi, a te jadące prawym pasem, jak najbardziej do krawędzi prawej.

Jeżeli poruszamy się jezdnią z więcej niż dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, samochody jadące skrajnym lewym pasem, muszą się usunąć z drogi dla pojazdu uprzywilejowanego zjeżdżając jak najbliżej lewej krawędzi pasa. Z kolei pozostałe samochody, jadące sąsiednimi pasami, muszą zjechać jak najbardziej do prawej krawędzi swoich pasów.

Wyznaczenie korytarza życia dla drogi o więcej niż dwóch pasach ruchu będzie zawsze występował po lewej stronie, czyli pomiędzy lewym pasem a kolejnym z nim sąsiadującym.

Według nowych przepisów, inne pojazdy niż uprzywilejowane nie mogą korzystać z korytarza życia z wyjątkiem pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej, które biorą udział w akcji ratowniczej.

Jazda „na suwak”

Dotyczy sytuacji zatoru na drodze, w momencie zanikania pasa ruchu lub występowania na niej przeszkody. Kierowca jadący pasem, który się kończy lub jest na nim przeszkoda, jest uprzywilejowany, a jadący sąsiednim pasem samochód powinien ustąpić pierwszeństwa.

W przypadku dróg wielopasmowych (więcej niż dwa pasy), jeżeli droga zwęża się na pasach po obu stronach, pojazd jadący środkowym pasem ustępuje pierwszeństwa pojazdowi z prawej strony w pierwszej kolejności, następnie ustępuje pierwszeństwa pojazdowi z lewej strony, dopiero po ustąpieniu kierowcom po obu stronach zwężanej drogi kierowca może jechać dalej.

Jazda na suwak jest zasadna, jeżeli zaistnieją jednocześnie dwa warunki:

  1. Dojdzie do znacznego zmniejszenia prędkości na drodze.
  2. Miejsce wjazdu zostało wyraźnie określone, jako miejsce tuż przed występującą przeszkodą lub zanikającym pasem ruchu (końcowy odcinek pasa ruchu).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022