Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jazz w teatrze. Koncert Marka Napiórkowskiego

Facebook Twitter

W piątek (21.02.) o godzinie 19.00 kolejny koncert z cyklu Jazz w Teatrze. W Teatrze Ziemi Rybnickiej wystąpi Marek Napiórkowski z zespołem promując swoją najnowszą płytę pt:"Hipokamp".

"Mozaika muzyczna". Koncert kameralny z okazji Dnia Kobiet
fot. pixabay.com

Tytuł nowej płyty Marka Napiórkowskiego nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, nowa muzyka gitarzysty to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw. HIPOKAMP to album na granicy gatunków, łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych, progresywnego rocka, muzyki etno, funku oraz intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – jedenastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują albumy sygnowane jego nazwiskiem: „Szukaj w snach” (2018), „WAW-NYC” (2017), „Sextet – Trójka Live” (2016), „Celuloid” (2015), „UP!” (2013), „KonKubiNap” (2011), „Wolno” (2007, złota płyta), „Nap” (2005). Na jego płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Komponował muzykę do spektakli teatralnych, a w 2018 zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej, będąc autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Od grudnia 2017 roku prowadzi autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie radia Chilli Zet. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Samuel Torres – kolumbijski perkusjonista, kompozytor i aranżer. Wykształcony klasycznie, od początku swojej przygody z muzyką romansuje z jazzem, salsą i nieskończoną różnorodnością kolumbijskich idiomów ludowych. Po przybyciu do USA w 1999 jego kariera nabrała dynamicznego tempa, co zaowocowało współpracą z topowymi nazwiskami świata jazzu, łacińskiego popu i salsy, jak Chick Corea, Alejandro Sanz, Richard Bona, Jeff „Tain” Watts, Angelique Kidjo, a także Ricky Martin oraz Shakira. Jego talent prezentowany był również na koncertach uznanych orkiestr symfonicznych, jak Berlin Philharmonic, City of London Sinfonia, Coston Pops, Bogota Philharmonic, Medellin Philharmonic, Los Angeles Philharmonic czy Nashville Symphony. Torres wydał dwa solowe albumy docenione przez tak prestiżowe media, jak Jazz Times, All About Jazz, Jazz Review, The Washington Post, Latin Beat Magazine i in. W 2012 otrzymał nagrodę New Jazz Works Grant przyznawaną przez Chamber Music America.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj