StartWiadomości Wiadomości dnia

Jeden bilet na pociąg i autobus stał się faktem

Jeden bilet na pociąg i autobus to rewelacyjny pomysł – mówią uczniowie, którzy najczęściej korzystają z transportu zbiorowego:

Teraz najtańszy wspólny bilet miesięczny ma kosztować 50 a najdroższy 150 złotych. Pasażerowie mają do dyspozycji kilka wariantów – mówi Bartosz Mazur główny specjalista do spraw transportu w Urzędzie Miasta Rybnika:

Jeżeli chodzi o mieszkańców Rybnika, tutaj mówię o dzielnicach odległych: to są Niedobczyce, Niewiadom jest możliwość zakupu za 100 złotych biletu normalnego, student nawet poniżej 50 złotych, uczeń o ile dobrze pamiętam 56 zł z groszami. Można dojeżdżać zarówno autobusami, jak i pociągami Kolei Śląskich po całym Rybniku.  

Co ważne, bilet miesięczny ma działać na terenie rybnickiego Zarządu Transportu Zdrowego, czyli korzystać z niego mogą mieszkańcy okolicznych miejscowości:

Funkcjonuję trochę na zasadzie klocków Lego. To znaczy, ile sobie tych klocków podokładamy, tyle mamy. Nie chcemy zmuszać, że jest tylko jeden bilet zintegrowany na wszystko. Jeżeli ktoś potrzebuje tylko dojazd w Rybniku autobusem na stację i pociąg, bo w Wodzisławiu ma blisko, to ma możliwość kupienia takiego wariantu […]. Jest też wariant na wszystko, no i tutaj mamy sieć ZTZ, która wykracza poza granicę Rybnika […] – dodaje Bartosz Mazur.  

Jak na razie bilety można kupować w kasach Kolei Śląskich i w pociągu u konduktora. W przyszłości ma być dostępny w kasach komunikacji miejskiej. Porozumienie zawarto do końca roku, jak będzie wyglądał wspólny bilet w przyszłości – czas pokaże.

Zostaw komentarz