StartWiadomości Wiadomości dnia

Jedna z pięciu hal przy śląskich zakładach karnych ma powstać w Szerokiej

Inwestycja ma być realizowana w ramach ogólnopolskiego programu „Praca więźniów”. W całym kraju przy więzieniach ma powstać 40 hal, w województwie śląskim 5: w Sosnowcu, Wojkowicach, Zabrzu, Ciągowicach i w Jastrzębiu Zdroju.

Z porucznikiem Tomaszem Marciniakiem, rzecznikiem prasowym jastrzębskiego Zakładu Karnego, rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Obecnie w Zakładach Karnych pracuje około 30 procent osadzonych – tak też jest w Jastrzębiu-Szerokiej. W większości są to prace remontowe i konserwacyjne za murami więzienia w przedszkolach, czy szkołach. Część więźniów nie może jednak opuszczać więzienia i praca na miejscu byłaby dla nich idealna:

Pieniądze zarobione przez więźniów są przeznaczone na ich zobowiązania, ale część wynagrodzenia trafia także do ich kieszeni:

Przeciętny osadzony w jastrzębskim zakładzie karnym ma około 35 lat i skazany został na karę trzech czterech lat za przestępstwa przeciwko mieniu. Od pewnego czasu do  jastrzębskiego więzienia trafiają tylko recydywiści, jest tam także oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu. Więźniowie mieliby rozpocząć pracę w hali produkcyjnej w 2019 roku.

Zostaw komentarz