Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jedź z głową i ją chroń. Akcja policji w skateparku [WIDEO]

Facebook Twitter

Takiej akcji policji wspólnie ze śląskimi samorządami jeszcze nie było. Już jutro (3.08) w ponad 30 miastach i gminach naszego województwa zainaugurowana zostanie kampania „Bezpieczny skatepark & pumptrack”.

fot. FB/ David Godziek

Policjanci w ostatnich tygodniach sprawdzali sytuację na kilku wybranych parkach i potwierdzili, że dzieci i młodzież często nie zakłada kasków oraz niezbędnych ochraniaczy podczas zjazdów na przygotowanych przeszkodach. Dzieci często ćwiczyły na wysokich rampach bez kasków nawet w obecności rodziców.

Stąd pomysł na akcję promującą bezpieczeństwo w takich miejscach –

mówi Lucyna Siek z raciborskiego magistratu. Racibórz będzie jednym z miast, gdzie odbędą się pokazy bezpiecznej jazdy na skateparku. Początek wydarzenia jutro (3.08.) od godziny 16.00.

O ile z jednej strony obserwujemy tych, którzy chcą się uczyć, robią to poprawnie w kaskach, w ochraniaczach. Są również tacy, którzy przychodzą właśnie bez tych środków ochrony i dochodzi do kolizji, do nieszczęśliwych wypadków. Są też z drugiej strony rodzice małych dzieci, którzy zabierają te dzieciaki, żeby tam na przykład uczyły się jeździć na rowerku. To nie jest absolutnie miejsce do tego przeznaczone. Dlatego chcemy razem z policjantami uwrażliwiać dzieci i młodzież na to, żeby korzystać z głową z tego co jest oczywiście dla nich, co służy rekreacji i zdrowiu, i poprawię umiejętności, które chce się szkolić. Natomiast ważne, żeby zrobić właśnie z głową, bezpieczniej. Temu służy ten akcja, zapraszamy 3 sierpnia na teren skate parku w Ośrodku Sportu i Rekreacji ulica Zamkowa w Raciborzu.

 

Jednym z podstawowych działań Policji w zakresie profilaktyki społecznej jest współpraca z samorządami lokalnymi oraz reagowanie na zgłaszane przez nie problemy. Właśnie jednym z takich sygnałów od włodarzy Żor było zauważenie zagrożeń związanych z użytkowaniem skateparków i pumptracków. Informacja taka wpłynęła do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Policjanci sprawdzili sytuacje na kilku wybranych parkach i potwierdzili, że dzieci i młodzież często nie zakłada kasków oraz niezbędnych ochraniaczy podczas zjazdów na przygotowanych przeszkodach. Dzieci często ćwiczyły na wysokich rampach bez kasków nawet w obecności rodziców.

Dzięki takiej właśnie współpracy z samorządami, Policja może reagować na problemy lokalnej społeczności. Dlatego też w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach opracowano projekt kampanii, której głównym założeniem jest aktywizacja i propozycja współpracy skierowana do wszystkich gmin i miast województwa śląskiego. Do tej pory ponad 30 miast i gmin, w których znajdują się skateparki i pumptracki, wyraziło chęć przyłączenia się do zainicjowanych działań. Codziennie do Wydziału Prewencji KWP w Katowicach wpływają też kolejne deklaracje udziału w kampanii.

Poza samorządami lokalnymi, do współpracy zaproszono pana Dawida Godźka, najbardziej utytułowanego polskiego zawodnika freestyle BMX, należącego do światowej czołówki dyscyplin MTB Slopestyle oraz BMX Dirt. Zawodnik, jeżdżący w „stajni Red Bull’a”, w ostatnich latach sięgnął po wiele zaszczytnych tytułów, w tym Najbardziej Przełomowego Zawodnika Roku 2019 w cyklu Mistrzostw Świata Crankworx 2019. Jako twarz kampanii, pan Dawid Godziek uczy i uświadamia użytkowników skateparków oraz pumptracków na temat bezpieczeństwa własnego oraz innych, czerpiąc ze swojego doświadczenia zdobytego w profesjonalnym sporcie.

Na cele kampanii opracowano plakaty i ulotki oraz spot profilaktyczny, których dystrybucję Policja i samorządy rozpoczną 3 sierpnia o 16.00 podczas zainicjowanego przez Wydział Prewencji KWP w Katowicach „Dnia bezpiecznych skateparków i pumptracków”.

Zapraszamy do każdego z miast i gmin, w których będzie się odbywał „Dzień bezpiecznego skateparku i pumptrucku. Wojewódzkie otwarcie naszej kampanii nastąpi w Żorach, gdzie KWP w Katowicach wraz z miejscowym urzędem miasta przygotowało wiele atrakcji:

16.00 – Extreme City – warsztaty z jazdy na hulajnogach pod okiem instruktorów;
17.00 – pokaz umiejętności Dawida Godźka – zawodnika światowej czołówki dyscyplin MTB Slopestyle oraz BMX Dirt;
19:00 – Nightskating – przejazd na rolkach ulicami miasta.
W trakcie trwania całej imprezy odbędą się na licznych stanowiskach profilaktycznych imprezy i konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji. Nie zabraknie również maskotek śląskiej Policji i miasta Żory.

W każdym z miast partnerskich, które wyraziły chęć udziału w kampanii „Bezpieczny skatepark”, odbędą się w tym dniu eventy, podczas których policjanci i samorządowcy poprowadzą pogadanki i prelekcje dla uczestników. Urzędy miast i gmin zakupiły również nagrody, które będzie można zdobyć podczas konkursów i quizów poświęconych bezpieczeństwu. Każde z miast organizatorów i lokalna policja, realizują swoje wydarzenie inaczej, więc warto sprawdzić, jakie atrakcje przygotowane zostały dla uczestników w poszczególnych miastach. Nasi partnerzy to:

miasto Będzin,
miasto Bielsko-Biała,
miasto Bieruń,
miasto Bytom,
miasto Chorzów,
miasto Czerwionka-Leszczyny,
miasto Dąbrowa Górnicza,
miasto Gliwice,
gmina Godów,
miasto Katowice,
gmina Kozy,
miasto Krzanowice,
miasto Lubliniec,
miasto Łaziska Górne,
gmina Mierzęcice,
gmina Milówka,
gmina Mszana,
miasto Mysłowice,
gmina Ornontowice,
miasto Orzesze,
gmina Ożarowice,
gmina Pawłowice,
miasto Pyskowice,
miasto Racibórz,
miasto Radlin,
miasto Rędziny,
miasto Ruda Śląska,
miasto Rybnik,
miasto Siemianowice Śląskie,
miasto Tarnowskie Góry,
miasto Tychy,
miasto Wodzisław Śląski,
miasto Woźniki,
miasto Zabrze,
miasto Żory,
miasto Żywiec.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj