Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jedziesz na mecz do Chorzowa? Mamy ważne informacje. Sprawdź, zanim wyruszysz w drogę

Facebook Twitter

Jedziesz na mecz Polska- Szwecja? Szykuj się na zmiany w organizacji ruchu przy Stadionie Śląskim. We wtorek (29.03.) w Chorzowie odbędzie się mecze piłki nożnej reprezentacji Polski i Szwecji. Na drogach dojazdowych w rejon stadionu od godz. 16.00 wprowadzone zostaną czasowe zmiany.

fot. śląska policja

Policja zapowiada, że na skrzyżowaniach, w sytuacjach tego wymagających, może pojawić się policjant kierujący ruchem. Mundurowi apelują o ostrożność i przypominają: polecenia wydawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. Dodajmy, we wtorek (29.03.) o godz. 20.45 na stadionie Śląskim w Chorzowie reprezentacja Polski podejmie reprezentację Szwecji. Piłkarze zagrają w finale barażu o udział w mistrzostwach świata w Katarze.

W związku z imprezą masową zarządca drogi wprowadza czasową zmianę w organizacji ruchu, która obowiązywać będzie w dniu meczu od godz. 16.00.

Jadąc od centrum Katowic do Chorzowa, na wysokości os. Tysiąclecia obowiązywać będzie zakaz skrętu w lewo i zakaz zawracania. Jadąc od Chorzowa w kierunku centrum Katowic, na wysokości os. Tysiąclecia obowiązywać będzie zakaz skrętu w prawo. Oznacza to zakazu wjazdu na teren os. Tysiąclecia od strony ul. Chorzowskiej. Wjazd na os. Tysiąclecia będzie możliwy od DTŚ.

Ponadto na skrzyżowaniach, w sytuacjach tego wymagających wprowadzona zostanie ręczna regulacja ruchem przez policjantów. Dlatego apelujemy do kierujących pojazdami o zachowanie szczególnej uwagi i stosowanie się do sygnałów, poleceń wydawanych przez uprawnione osoby.

Dla wielu kierowców kolejność obowiązywania znaków i sygnałów świetlnych nie jest dobrze znana. Dlatego przypominamy o ich hierarchii ważności na drodze.

Poradnik w wersji PDF o miejscach do parkowania i innymi ważnymi informacjami do pobrania TUTAJ.

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym:

Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.

2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Policjant jest osobą uprawnioną do kierowania ruchem i zgodnie z obowiązującymi przepisami, sygnały dawane przez niego są na drodze tymi najważniejszymi. Do regulacji ruchem przez policjanta dochodzi w różnych sytuacjach, podczas zdarzeń drogowych, gdy np. trzeba wytyczyć objazdy, podczas gdy sygnalizacja drogowa świetlna nie działa, a istnieje konieczność bezpiecznego upłynnienia ruchu oraz, gdy pomimo sygnalizacji działającej, trzeba wprowadzić regulację ręczną. I wtedy to policjant jest tym najważniejszym wyznacznikiem zachowań na drodze zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów. Niezależnie jakie sygnały pokazuje sygnalizator, każdy uczestnik ruchu musi stosować się bezwzględnie do tego, co nakazuje mu znak dany przez policjanta.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, hierarchia pierwszeństwa wśród sygnałów i znaków drogowych wygląda następująco:

policjant lub inna osoba uprawniona do kierowania ruchem;
sygnały świetlne;
znaki pionowe;
znaki poziome żółte (najczęściej stosowane przy organizacji ruchu związanej z remontami);
znaki poziome białe;
ogólne przepisy zawarte w kodeksie drogowym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj