Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jerzy Malcher, rybnicki nauczyciel Jamesa Bonda. Posłuchajcie tej historii!

Facebook Twitter

Czy wiecie, że pastę do zębów w tubce wymyślono na Śląsku? Albo, że z naszego regionu pochodził człowiek, który szkolił brytyjskich szpiegów? O tym wszystkim opowiemy wam tego lata w Radiu 90. Zapraszamy was do wspólnych podróży śladami wyjątkowych mieszkańców okolicznych miejscowości. Pierwszy przystanek to Rybnik-Chwałowice.

fot. z wernisażu wystawy "Jerzy Malcher - chwałowicki nauczyciel Jamesa Bonda" / Biblioteka w Rybniku

Tu urodził się i mieszkał Jerzy Malcher, rybnicki nauczyciel Jamesa Bonda :) Ale zanim wyjechał z familoków do Wielkiej Brytanii, był bardzo zdolnym uczniem:

opowiada Jan Krajczok, nauczyciel w IV LO w Rybniku-Chwałowicach. Jerzy Malcher został zmobilizowany, w trakcie walk dostał się do niewoli, z której uciekł na Węgry, tam skontaktował się ze swoimi zwierzchnikami i postanowiono, że trzeba w Polsce powołać ruch oporu:

Ostatecznie Jerzy Malcher po wojnie też zmienił obywatelstwo, przyjął obywatelstwo brytyjskie i został szefem grupy lingwistycznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Londynie, która uczyła języków obcych przyszłych szpiegów:

Jerzy Malcher to pierwsza postać z regionu, którą przedstawiliśmy wam w te wakacje. Będzie ich więcej, co tydzień właśnie takie ciekawostki, smaczki z naszego podwórka na antenie Radia 90.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2021