Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jesienią iglica powróci na wieżę ratusza w Cieszynie

Facebook Twitter

Podpisano umowę z wykonawcą iglicy, która jesienią powróci na wieżę cieszyńskiego ratusza. Jak zastrzegają urzędnicy, głównym celem przyjętych rozwiązań było odtworzenie iglicy ratusza do stanu historycznego z 1845 roku.

Remont cieszyńskiego ratusza zapowiadano od dawna. Montaż iglicy jest pierwszym jego etapem. W grudniu 2021 roku miasto ogłosiło przetarg na remont zabytkowego budynku, liczącego ponad 220 lat. Opracowana kilka lat temu kompleksowa dokumentacja budowlana, obejmuje szeroki zakres prac. Sama iglica została dwukrotnie w ostatnich latach uszkadzana w czasie wichur. Teraz ma wrócić na szczyt wieży w formie z 1845 roku, a wszystkie elementy, tj.: gałka, chorągiew, orzeł, korona, będą odtwarzane wg wzorów z eksponatów Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

fot: Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Umowa została podpisana z Zakładem Usługowym „LABUX” Józef Bulowski z Bielska-Białej. Prace powinny zostać zakończone do końca października br.

Zakres prac obejmie: demontaż pokrycia dachowego z blachy miedzianej, montaż konstrukcji ze stali kwasoodpornej, uzupełnienie iglicy belą z zaimpregnowanego drewna modrzewiowego, wykonanie pokrycia iglicy blachą miedzianą, wykonanie i montaż gałki o średnicy ok. 50 cm z blachy miedzianej z pozłoceniem, odtworzenie szpicy ze stali kwasoodpornej oraz zamontowanie na niej chorągwi z przeciwwagą i orła z koroną, wykonanie instalacji odgromowej.

Wszystkie elementy, tj.: gałka, chorągiew, orzeł, korona, będą odtwarzane wg wzorów z eksponatów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, z zastrzeżeniem zamontowania dodatkowo do chorągwi przeciwwagi. Głównym celem przyjętych rozwiązań było odtworzenie iglicy ratusza do stanu historycznego z 1845 r.

Wiem, że wielu mieszkańców czeka na powrót iglicy na wieżę ratuszową. Największym wyzwaniem było znalezienie wykonawcy z odpowiednim doświadczeniem. Dwa przetargi nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku ofert. Wykonawca zaproponował inny niż zakładaliśmy sposób prowadzenia prac -będą prowadzone metodą alpinistyczną. Montaż elementów nastąpi po wykonaniu warsztatowym wszystkich elementów najwcześniej w sierpniu

-mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna

To pierwszy etap remontu wieży ratuszowej.

Koszt robót zgodnie z umową: 119.558,69 zł brutto.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023