Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jesienna depresja – jak z nią walczyć?

Facebook Twitter

Jesień to czas w którym ilość światła dziennego jest dużo mniejsza, co wpływa na obniżenie naszego nastroju. Melancholia, drażliwość i brak chęci do działania to dotykające nas w tym okresie objawy– jak z nimi walczyć?

fot.Free-Photospixabay

Nasz rytm życia jest regulowany przez światło. W nocy śpimy, a ze świtem budzimy się do życia. Im mniej światła w ciągu dnia, tym bardziej stajemy się zmęczeni czy ospali, a nasze samopoczucie zaczyna gwałtownie spadać. Lekarstwem na powyższe dolegliwości jest – światło. Wiele zależy od tego, jakie oświetlenie towarzyszy nam na co dzień w domu czy w pracy. W okresie jesiennym światła potrzebujemy zdecydowanie więcej- więc warto wiedzieć jak dobrać je prawidłowo.

Odpoczynek a praca
Oczy reagują przede wszystkim na barwę światła. Im bardziej niebieskie, tym bardziej sprzyja koncentracji i chęci do działania. Im jesteśmy starsi – tym więcej światła nam potrzeba. Warto więc zwrócić uwagę przy jakim świetle pracujemy czy odpoczywamy, oraz jaka jest jego barwa i natężenie. Używane przez nas żarówki mają ogromny wspływ na nasze samopoczucie. Rano oraz w pracy warto używać światła wzbogaconego niebieskimi barwami. Wieczorem warto postawić na cieplejsze barwy, są one bowiem bardzo relaksujące.

Bezpieczne światło
Bezpieczne oświetlenie to te, które nie emituje promieniowania ultrafioletowego ani podczerwonego. Dzięki wyeliminowaniu nieprawidłowego oświetlenia nasze oczy nie będą zmęczone. Żarówki warto wybierać świadomie. Niestety samo oświetlenie nie zawsze pomaga w walce z sezonowym złym samopoczuciem.

Zdrowy styl życia
Zdrowe, zbilansowane posiłki, warzywa owoce oraz aktywność fizyczna – czyli wszystko to co jest ważne i niezbędne podczas jesiennej aury. Warto poświęcić kilka chwil w ciągu dnia na mały spacer czy odpowiednią dawkę ruchu.

Co pomaga Wam na obniżeniu nastroju i czy zauważacie spadek formy jesienią i zimą?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj