Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jesienna strategia walki z pandemią. Jak ma wyglądać procedura kierowania na testy?

Facebook Twitter

Wciąż wiele pytań i wątpliwości budzi ogłoszona przez Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego strategia walki z pandemią na jesień tego roku. Duża część obowiązków spadnie na lekarzy rodzinnych: to oni będą decydować czy skierować pacjenta na test w kierunku koronowirusa, to oni będą zwalniać z kwarantanny i izolacji.

Fot. gerald pixabay.com

A kto będzie na nią kierował? Lekarz czy sanepid? Wyjaśnia Grzegorz Hudzik, Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach:

W tej chwili lekarz rodzinny, czyli lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem decyduje o izolacji tego człowieka na podstawie zebranych informacji, czy udzielonej teleporady. Jeżeli objawy nie ustępują, zasada jest taka, że lekarz ma fizycznie przebadać pacjenta i skierować go na testowanie. Jeżeli test potwierdzi obecność wirusa, określa długość okresu izolacji w indywidualnym przypadku.

O potwierdzonym przypadku koronawirusa sanepid zostanie powiadomiony przez lekarza, który zdecyduje o izolacji pacjenta, a także przez laboratorium, które wykonało test. Czy pacjent rzeczywiście przebywa w odosobnieniu sprawdzać dalej będzie policja lub straż miejska? Dane do systemu wprowadzać będą w przychodniach. Czy zmiany odciążą powiatowe stacje sanitarne?

Na pewno w części odciążą z obowiązków, natomiast te zmiany mogą powodować chaos informacyjny. Nadzór nad zdrowiem i leczeniem pacjenta sprawuje lekarz, a sfera epidemiczna, czyli zebranie wywiadu, kto z kim mieszka jest po stronie inspekcji sanitarnej. Odbieramy liczne telefony od lekarzy POZ, którzy twierdzą, że nie są przygotowani do takiej formy pracy, ale myślę, że w Ministerstwie Zdrowia będą trwały rozmowy na ten temat.

Ale także w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach mają kilka pytań i wątpliwości co do zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia:

Obowiązek wykonywania badań osób przy przyjęciu do zakładów opiekuńczo-leczniczych, do DPS-ów. Nie mamy określonego gdzie i kto będzie odbierał materiał do badań i je wykonywał. Myślę, że to też potrzeba czasu, żeby to wyjaśnić. (…) Trudno sobie wyobrażać, że pacjent będący kandydatem do zakładu opiekuńczo-leczniczego jechał do Drive Thru i miał pobierany materiał do badań.

Nowe zasady diagnozowania pacjentów w kierunku COVID-19 mają zacząć obowiązywać w połowie września.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022