Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest akt oskarżenia przeciwko podpalaczowi z Czerwionki- Leszczyn. A jak idzie odbudowa familoków?

Facebook Twitter

Przypomnijmy: w lutym ubiegłego roku wówczas 29-latek podpalił dwa familoki: przy ulicy Wolności i przy ulicy Hallera. Rafał T. odpowie przed sądem za spowodowanie zagrożenia życia i zdrowia wielu osób, za co grozi mu do 15 lat więzienia.

W wyniku pożarów straty poniosło ponad 40 osób. Na szczęście nikt nie został ranny. W tej chwili trwa remont obu budynków. Na Wolności ostatniego dnia marca zakończyły się prace budowlane. Mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach:

Hanna Piórecka- Nowak: Teraz trwają prace związane z uruchomieniem centralnego ogrzewania i te mają potrwać zgodnie z umową do 15 lipca, po ich zakończeniu mieszkańcy mieliby wrócić do obiektów, będziemy starać się, aby te powroty mogły następować jak najszybciej. Zdecydowaliśmy się na utworzenie w budynkach centralnego ogrzewania, co będzie sporym ułatwieniem dla mieszkańców, ponieważ zrezygnujemy z uciążliwego ogrzewania piecowego.

fot. UMiG Czewrionka-Leszczyny

W przypadku budynku przy ulicy Hallera, projekt odbudowy już zakłada wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ma zakończyć się z ostatnim dniem czerwca:

Hanna Piórecka- Nowak: W przypadku tego budynku mieliśmy trochę problemów, ponieważ jeden przetarg na wyłonienie wykonawcy prac nie został rozstrzygnięty, żadna firma się nie zgłosiła i musieliśmy jeszcze raz uruchomić od nowa procedury przetargowe; za drugim razem wyłoniono wykonawcę. Aktualnie zakończono montaż więźby dachowej, na ukończeniu jest łacenie dachu, układanie dachówki. Uszczelniono przewody kominowe, trwają zaawansowane prace związane z montażem warstw stropów nad poddaszem. Na ukończeniu jest też produkcja stolarki okiennej. ZGM i dostawca ciepła ustalili, że dla tego budynku dostawa ciepła będzie uruchomiona do 30 września tego roku.

Prace na Hallera w ostatnim czasie nieco zwolniły, ponieważ kilku pracowników z firmy budowlanej jest na kwarantannie, ale terminy nie są zagrożone. Duże są koszty obu remontów: na Wolności to milion 200 tysięcy, na Hallera milion 300 tysięcy złotych.

Rafał T. odpowiedzialny za oba pożary przyznał się do winy. Biegli uznali, że mężczyzna jest poczytalny, ale stwierdzili u niego zaburzenia osobowości i problemy z regulacją emocji. Mężczyzna ma potrzebę poszukiwania silnych bodźców emocjonalnych, a także zwrócenia na siebie uwagi otoczenia. Do dnia dzisiejszego przebywa w areszcie.

Przypomnijmy dramatyczne chwile pożarów:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022