Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest decyzja! Będą badania w dwóch kopalniach

Facebook Twitter

Jak już wczoraj (21.07.) zapowiadaliśmy na antenie Radia 90, będą testy na koronawirusa wśród górników dwóch kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Chodzi ok KWK Chwałowice i KWK Bielszowice.

Na dzisiejszym (22.07.) posiedzeniu sztabu kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim podjęto ostateczną decyzję o przebadaniu części załóg pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Mówi rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska

W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy wzrost zakażeń w dwóch zakładach górniczych w naszym województwie. Chodzi o kopalnię Chwałowice oraz kopalnię Bielszowice. Wojewoda śląski na sztabie kryzysowym zdecydowało tym, żeby w najbliższy piątek przebadać grupę 300 pracowników kopalni Chwałowice i około 500 pracowników kopalni Bielszowice. Po to, aby sprawdzić, jaka jest skala zakażenia i czy w tych zakładach nie pojawiło się nowe ognisko..

Dlaczego testom nie zostaną poddani wszyscy pracownicy obu kopalń?

Rzeczywiście, w obu tych zakładach pracuje znacznie więcej górników, jednak to będzie taka grupa reprezentacyjna, testowa, aby móc zbadać, jaka jest skala zakażenia w obu tych zakładach. To będą pracownicy z różnych oddziałów, różnych brygad zarząd, tak dobrani przez zarząd spółki i służby sanitarne, aby te badania były miarodajne. Mamy nadzieję, że tych zakażeń będzie jak najmniej i że tego ogniska nie ma w tych zakładach.

Jak dodaje Alina Kucharzewska, jeżeli wyniki potwierdzą jednak wzrost zakażeń, to nie wyuczone, że badaniom zostaną poddani wszyscy pracownicy obu kopalń. Na razie jest to łącznie 119 zakażonych górników. Od 10 lipca w KWK Chwałowice liczba to wzrosła o 20 przypadków, w KWK Bielszowice o 67. Wyniki piątkowych testów mają być znane w poniedziałek. Dodajmy, że dziś (22.07.) testom poddana została grupa ponad 300 pracowników prywatnej kopalni Sliesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie także odnotowano wzrost zakażeń.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj