Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest decyzja co dalej z zabytkowym obiektem w Jastrzębiu-Zdroju. Jak wykorzystane będą Łazienki II?

Facebook Twitter

Znajdzie tam swoją siedzibę jastrzębski Pałac Ślubów. W budynku Łazienki II obecnie działa Galeria Historii Miasta. Jak słyszymy od samorządowców, to będzie idealne miejsce na rozpoczęcie nowej drogi życia.

fot. jastrzebie.pl

Mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju:

Anna Hetman: Park Zdrojowy jest idealnym miejscem, by pary małżeńskie mogły w nim rozpoczynać nową drogę życia. Budynek Łazienek II już niedługo będzie całkowicie zmodernizowany. To kolejny element tamtejszej architektury, który odzyska dawny blask. Dlatego podjęłam decyzję, że to właśnie w nim ulokowana zostanie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.

Przenosiny jastrzębskiego USC są w pełni uzasadnione. Obecnie siedziba mieści się przy ul. Zielonej na drugim piętrze. Jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pomieszczenia nie są wystarczająco duże, by pomieścić dokumenty, które wymagają archiwizacji. Sama siedziba nie spełnia też żadnych kryteriów wizerunkowych.

Tymczasem nowa siedziba Pałacu Ślubów będzie mieściła się w zabytkowym pouzdrowiskowym budynku Łazienki II. Nie można jej ominąć podczas spaceru po Parku Zdrojowym – stoi w jego sercu. Wraz z Domem Zdrojowym i Muszlą Koncertową wyznacza teren placu, który tętni życiem każdego lata. Ten charakterystyczny zielony budynek z wieżą pośrodku, w którym w czasach uzdrowiska znajdował się zbiornik na solankę, stanowił kiedyś wdzięczny obiekt dla wydawców pocztówek, ale także dziś jest chętnie fotografowany. Zaaranżowany przy budynku Łazienek II kwiatowy zegar w okresach letnich przyciąga uwagę spacerowiczów.

Okazją do tej zmiany jest planowana modernizacja budynku, która jest możliwa dzięki zdobytym środkom unijnym. 2 miliony 125 tysięcy zł dofinansowania pozyskało miasto Jastrzębie-Zdrój na rewitalizację Łazienek II w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zakres robót jest bardzo szeroki i obejmuje, m.in. przebudowę konstrukcji dachu, a także wymianę pokrycia dachowego i jego ocieplenie, remont ścieżek i opasek wokół budynku, przebudowę wewnętrznych pomieszczeń obiektu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej budynku, remont stropu drewnianego nad I piętrem, czy też wymianę stolarki drzwiowej i okiennej oraz roboty związane z wykonaniem instalacji budynku.

Co z Galerią Historii Miasta?

Galeria będzie funkcjonowała jak dotychczas w obecnej siedzibie najprawdopodobniej aż do końca lata. Następnie pracownicy zostaną przeniesieni do nowo powstałej instytucji w Łaźni Moszczenica. Mówi prezydent miasta:

Anna Hetman: Planujemy usystematyzowanie pracy jastrzębskich placówek kulturalnych. Miejski Ośrodek Kultury będzie zajmował się wyłącznie upowszechnianiem kultury oraz animowaniem życia kulturalnego naszego miasta. Pracownicy GHM zaś będą istotnym trzonem nowo powstającej instytucji we wspomnianej Łaźni, która zgodnie ze statutem będzie budowała tożsamość mieszkańców w oparciu o bogatą historię i tradycję naszego miasta.

W pokopalnianym budynku swoje miejsce znajdą również zgromadzone przez lata eksponaty.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj