Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest decyzja. Jastrzębie będzie dystrybuowało węgiel wśród mieszkańców

Facebook Twitter

Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju zbiera informacje od osób, które chcą kupić węgiel po preferencyjnej cenie. Okazuje się, że jak na razie zainteresowanie nie jest duże. Przypomnijmy według rządowego projektu tak zwanej ustawy węglowej, samorządy będą pośredniczyły w sprzedaży węgla.

Wiele z nich długo zastanawiało się, czy przystąpić do programu. Ostatecznie zdecydował się na to jastrzębski magistrat. Mówi prezydent miasta, Anna Hetman.

Anna Hetman: Decyzja zapadła. Jastrzębie-Zdój przystąpi do wsparcia mieszkańców w dostawie węgla. Decyzja pochodzi wprost z potrzeby mieszkańców. Jako miasto jeszcze w chwili obecnej nie mamy kompetencji, bo ustawa nie weszła w życie, ale z chwilą uprawomocnienia się ustawy te kompetencje zostały samorządom nadane, więc my jako miasto bezpośrednio nie będziemy tego wykonywać, ponieważ nie mamy takiego zaplecza. Już w tej chwili rozmawialiśmy z kilkoma przedsiębiorstwami, które zajmują się dystrybucją węgla od wielu, wielu lat, mają zaplecze i doświadczenie.

…czy zatem już wiadomo w ilu miejscach na terenie Jastrzębia węgiel będzie dystrybuowany?

Anna Hetman: Obecnie mamy 2 przedsiębiorców, którzy są zainteresowani współpracą. Jeśli będzie więcej tych przedsiębiorców, to wszystko będzie zależało od tego, który da lepszą cenę. Jeśli już wejdzie w życie ustawa, to będziemy ten proces rozpoczynać. To zależy również od tego, jeśli będzie dużo wniosków od mieszkańców, to mogą te dwa przedsiębiorstwa uczestniczyć, bo leża one po dwóch stronach miasta. Więc dostęp do tych składów byłby łatwiejszy. Jeśli będzie małe zainteresowanie, to prawdopodobnie jedno z przedsiębiorstw będzie się tym zajmowało.

Prezydent Jastrzębia- Zdroju, Anna Hetman

Już od poniedziałku Urząd Miasta w Jastrzębiu zbiera informacje od mieszkańców, którzy chcieliby zakupić węgiel. Czy zainteresowanie jest duże?

Anna Hetman: Obecnie szacujemy potrzebę ze strony mieszkańców i pomimo tego, że mamy ponad 4 tysiące pieców w całym mieście, to pokazują nam te wnioski zgłoszone na dodatek węglowy, to na razie zainteresowanie zakupem węgla w tej preferencyjnej cenie jest niewielkie. W poniedziałek i wtorek to niespełna 200 telefonów i osób zgłaszających się z taką potrzebą. Rozumiemy, że te osoby, które się nie zgłaszają, zakupiły ten węgiel już po preferencyjnej cenie już wcześniej. Bo w innym przypadku to zainteresowanie byłoby znacznie większe.

Chęć zakupu węgla po preferencyjnej cenie, przypomnijmy to dwa tysiące złotych, można zgłaszać do końca tygodnia

– podkreśla prezydent Hetman.

Anna Hetman: Jeśli są jeszcze mieszkańcy, którzy złożyli wnioski wcześniej o dodatek węglowy, bo tylko oni się kwalifikują na zakup tego węgla po preferencyjnej cenie, mogą się do końca tygodnia zgłaszać do sekretariatu w urzędzie miasta, do sekretariatu prezydenta, moich zastępców, bądź telefonicznie i wydziału ochrony środowiska. Telefony są na stronie internetowej miasta dostępne. Na tej podstawie będziemy później zapotrzebowanie pisać, a już z chwilą otrzymania węgla i uprawomocnienia się ustawy, mieszkańcy będą musieli osobiście napisać wniosek i oświadczenie, że wcześniej takiego węgla nie zakupili i wówczas mogą otrzymać go na danym składzie.

Kiedy mogłaby ruszyć dystrybucja węgla, jaki węgiel będzie do kupienia?

Anna Hetman: Wojewoda śląski współuczestniczy w tym przedsięwzięciu. Czyli zamawia dla całego województwa śląskiego taką ilość węgla. Podkreślę tutaj za słowami wojewody, że ma być to węgiel z PGG nasz, polski, dobrej jakości, a nie węgiel importowany. Przynajmniej tu, na Śląsku. Podobno mamy się tym nie martwić. Więc liczymy na to, że będzie to rzeczywiście węgiel wysokiej jakości. Myślę, że końcem listopada, bądź grudnia w zależności od tego, kiedy wejdzie w życie ustawa i kiedy ten węgiel będzie do nas dostarczony, mieszkańcy będą mogli kupować.

Podkreślmy raz jeszcze, Jastrzębie zdecydowało się przystąpić do rządowego programu i będzie dystrybuowało węgiel wśród mieszkańców. Do końca tygodnia magistrat zbiera wstępne deklaracje od osób, które chciałyby kupić węgiel. Na tej podstawie zamówi jego odpowiednią ilość. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta przez sejm, senat i podpisana przez prezydenta sprzedaż mogłaby się rozpocząć w listopadzie.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju prosi o zgłaszanie zainteresowania zakupem węgla do sekretariatu prezydenta miasta i zastępców od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania. Potrzebę można również zgłosić telefonicznie pod numerami telefonów 32 47 85 326, 32 47 85 310, 32 47 85 230 lub 32 47 85 220.

Ustawa regulująca sprzedaż węgla przez samorządy jest w trakcie procedowania, zatem podane informacje ostatecznie mogą ulec zmianie. Po przyjęciu ustawy konieczne będzie złożenie odrębnych wniosków o zakup węgla oraz oświadczeń.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj