Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest decyzja środowiskowa dla budowy Drogi Głównej Południowej

Facebook Twitter

Jest decyzja środowiskowa dla budowy Drogi Głównej Południowej. Ma ona połączyć Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój oraz Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie.

Na tę decyzję od lat czekali wodzisławscy samorządowcy, już od 2007 roku trwają prace nad koncepcją tej drogi. Teraz, gdy Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zakończył postępowanie dla tej inwestycji, miasto Wodzisław Śląski może dokończyć projekt.

Nareszcie

– komentuje decyzję Wojciech Krzyżek, drugi zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego – zapowiadając spotkanie z włodarzami sąsiednich gmin i podkreślając, że celem jest jak najszybsze dokończenie dokumentacji.

Wszystkim nam zależy na tym, żeby w momencie, gdy pojawią się możliwości finansowania inwestycji, od razu o te środki zewnętrzne aplikować

– mówi Krzyżek.

Dodajmy, że Droga Główna Południowa łącząca Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie ma liczyć ponad 23 kilometry Ma być szansą na płynny ruch samochodowy. Wielu upatruje w niech także możliwość rozwoju gospodarczego. Projektowany odcinek liczy 23,2 km.

Od kilku lat realizacja inwestycji stała w miejscu. Sprawa budowy tej ważnej drogi utkwiła na długi czas w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowisko. Do tego momentu nie udało się uzyskać potrzebnej i niezbędnej do dalszych działań decyzji środowiskowej. W tej sprawie miasto wysyłało ponaglenia do GDOŚ i Ministerstwa Środowiska. Nowe terminy wydania decyzji odkładano przynajmniej kilka razy. W końcu złożona przez miasto została też skarga na przewlekłe postępowanie dyrektora GDOŚ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. 9 stycznia 2020 r. zapadł także wyrok, w którym skład sędziowski orzekł, iż GDOŚ dopuścił się przewlekłości w prowadzeniu postępowania administracyjnego. Sąd stwierdził, że przewlekłość ta nastąpiła z rażącym naruszeniem prawa.

Przypomnijmy, samą umowę na projekt Drogi Głównej Południowej podpisano w kwietniu 2014 roku. Wówczas jego wartość szacowano na ponad 4 mln zł. Był to koniec etapu, który trwał 16 lat. Pierwsza koncepcja DGP powstała już w 1998 roku. Realne, poważne prace nad projektem rozpoczęły się w 2007 roku. To ogromna inwestycja, angażująca okoliczne samorządy. Droga ma zdecydowanie ponadlokalne znaczenie. Trasa DGP zgodnie z założeniami ma przebiegać od ulicy Raciborskiej w Rydułtowach na południowy wschód, po zachodniej stronie Rydułtów, a następnie wschodniej stronie Pszowa. Ma przeciąć ulicę Pszowską w Wodzisławiu i następnie obrzeżami Kokoszyc, Jedłownika, Marusz i Pustek wejść do Krostoszowic i Skrzyszowa. Kolejno ma się ciągnąć południową częścią Mszany i włączyć się do DW 933 na granicy z Jastrzębiem, które swój odcinek DGP już wybudowało.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj