Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest koncepcja zagospodarowania budynków po byłej kopalni Anna w Pszowie [WIDEO]

Facebook Twitter

Miasto przejęło obiekty od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Odrestaurowany ma być m.in. budynek łaźni i maszynowni, w której stoi maszyna wyciągowa Szybu Jan.

Mówi Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa:

W środku planujemy stworzenie siedziby głównej biblioteki. Miasto ma problem z biblioteką, bo siedziba główna mieści się w MOK-u, co ogranicza funkcjonowanie samego MOK-u. (…) Mamy już zlikwidowaną filię w Krzyżkowicach. (…) Teraz szukamy sensownego miejsca, gdzie można stworzyć jedną, główną bibliotekę.

W budynkach po byłej kopalni Anna swoją siedzibą znajdzie też Ośrodek Pomocy Społecznej i Miejski Zespół Obsługi Placówek Oświatowych. Maszyna wyciągowa zostaje:

Tam jest potężna maszyna wyciągowa, chyba z 1957 roku. Trzeba mieć świadomość, że jakby się ją dało wyciągnąć to wymagałoby to wyburzenia części budynku. Nie ma na to zgody, budynek jest w Gminnej Ewidencji Zabytków, dlatego maszyna zostaje. Została zaaranżowana tak, żeby ją pokazać i żeby stanowiła element historii tego obiektu, aby pokazać do czego ten szyb służył.

Szyb Jan zamienić ma się w wieżę widokową. Zagospodarowany ma też zostać teren wokół. Władze miasta złożyły już wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Koszt całej inwestycji szacuje się na około 8 milionów złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj