Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest nowe świadczenie rodzinne. To dodatkowe pieniądze dla rodzin z małymi dziećmi

Facebook Twitter

Nowy rok to nowe świadczenie rodzinne, czyli dodatkowe pieniądze dla rodzin z małymi dziećmi. To nawet 12 tysięcy złotych wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

fot. pixabay.com

Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od miesiąca, w którym dziecko kończy rok do ukończenia przez nie 35 miesięcy. Nie obowiązuje tu kryterium dochodowe, świadczenie nie będzie też opodatkowane. Celem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego jest przede wszystkim wsparcie rodziców w spokojnym powrocie do pracy i będzie przysługiwało nawet wtedy, gdy pierwsze dziecko jest dawno pełnoletnie. Obsługą przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać tylko elektronicznie.

W jaki sposób złożyć wniosek?

Wnioski będzie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej – za pośrednictwem:

  • platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej),
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej:

– od 4 stycznia 2022r. przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,
– od 11 stycznia 2022r. przez Getin Noble Bank S.A.,
– od 24 stycznia 2022r. przez: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.,
– od 1 lutego 2022 r. przez: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta.

Wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe.

Ważne terminy!

Rodzic będzie mógł złożyć wniosek o kapitał na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia oraz na miesiąc po ukończeniu 12. miesiąca życia. W przypadku złożenia wniosku po upływie tego okresu, kapitał będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku.

Daje to rodzicom aż 5 miesięcy na złożenie wniosku, aby uzyskać kapitał w pełnej wysokości. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, upływ każdego kolejnego miesiąca będzie powodował zmniejszenie całkowitego wymiaru kapitału (12 tys. zł) o 500 zł za każdy miesiąc.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj