Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest plan budowy toru kartingowego w Rybniku, a w niedzielę pokaz sportów kartingowych

Facebook Twitter

Jest konkretny plan, jest lokalizacja, jest zielone światło od władz miasta. Powstaje koncepcja budowy toru kartingowego w Rybniku. Pomysłodawcą jest Janusz Gładysz, rybnicki biznesmen, członek Towarzystwa Przyjaciół Sportu Kartingowego, najstarszy zawodnik na świecie.

Janusz Gładysz, członek Towarzystwa Przyjaciół Sportu Kartingowego

Do zrealizowania inwestycji dąży od 12 lat:

Janusz Gładysz: Jest to tor dla sportów motorowych, to nie dotyczy tylko kartingu, ale w ogóle sportów motorowych. Mi się wydaje, że już 12 lat o to zabiegam i teraz jest ten najfajniejszy czas, w którym to możemy rzeczywiście zrobić, tym bardziej, że jest dosyć duże poparcie, w związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, że realizować to, co się zaczęło 12 lat temu. My w Polsce jesteśmy w stanie po prostu zbudować tor na arenie torów międzynarodowych i czołówki światowej. Ktoś mnie zapytał, czy przyczepność toru w Rybniku będzie taka sama jak we Włoszech, powiedziałem, że nawet trochę lepsza. Będzie tak, jak jest na świecie.

To ma być tor techniczny, szybki i wymagający:

Janusz Gładysz: To jest wstępna koncepcja budowy tego toru. Żeby on spełniał wszystkie wymogi, nie tylko wymogi federacji polskiej Polskiego Związku Motorowego, ale również federacji międzynarodowej. Cały Śląsk czeka na budowę toru i tu chciałbym zaznaczyć jedną kwestię, że jeżeli w Rybniku nie powstanie ten tor, to na pewno powstanie gdzie indziej. Ja walczę o to, żeby powstał jednak w Rybniku, ponieważ jako rybniczanin uważam, że dobrze by było mieć go zlokalizowany w tym miejscu, bo wtedy Rybnik stanie się satelitą sportów kartingowo-motorowych, a całe województwo śląskie, opolskie, dolnośląskie nie mają takich torów. I przede wszystkim będziemy mieli blisko do Włoch, a Włosi będę mieli blisko do nas.

Miasto wskazało już lokalizację, gdzie tor kartingowy mógłby zostać wybudowany

– mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu.

Agnieszka Skupień: Lokalizacja to Rybnicka Kuźnia. Wracamy do tego, co było kiedyś w koncepcjach, założeniach. Rzeczywiście chcielibyśmy to zrobić. Rybnickie służby komunalne aktualnie zleciły koncepcję, jeszcze nie mówimy o projekcie. Serca ludzi, którzy zajmują się sportem motorowym i tego rodzaju aktywnościami są dość gorące. My musimy studzić te emocje i po kolei, konsekwentnie realizować to w taki sposób, żebyśmy mogli rzeczywiście kiedyś w przyszłości ścigać się na tym torze. Chcielibyśmy w przyszłości przygotować to w taki sposób, żeby ta inwestycja była opłacalną inwestycją dla miasta, a nie kosztochłonną. To jest etap koncepcji i musimy jeszcze trochę poczekać

…także poczekać trzeba na szacunkowe koszty. Sama inwestycja ma potrwać maksymalnie 3 lata. Ale już w niedzielę (9.1.0) na torze rolkowym na rybnickich błoniach w dzielnicy Paruszowiec-Piaski zaplanowano pokaz sportów kartingowych:

Janusz Gładysz: Chcemy przybliżyć sport kartingowy dla dzieci i młodzieży Chcemy tutaj wskazać, że jest to sport wyjątkowy, dlatego że dzieci już w wieku 4 lat mogą uczestniczyć w pokazach kartingowych, a senior kartingowy jest od 14 roku życia, więc to pokazuje, jak szybko muszą dzieci dojrzeć, żeby można było w dalszym kierunku iść, w kierunku sportów samochodowych. Zaprosiłem paru zawodników rangi krajowej i mistrzostw Polski, jak i rangi międzynarodowej, może przyjedzie też od Janusza Gładysza z Tarnowa wnuk – Maciej Gładysz, który w zeszłym roku był najlepszym zawodnikiem na świecie.

Karting-show w niedzielę (9.10.) od 11.00 do 14.00, udział jest bezpłatny

fot. mat. prasowe

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2024