Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest plan działania w sprawie ruin pałacu w Sławikowie. To zespół pałacowo-parkowy w gminie Rudnik

Facebook Twitter

Zespół pałacowo-parkowy należący do gminy Rudnik to jedno z najciekawszych miejsc naszego regionu. Już w ubiegłym roku mówiliśmy na naszej antenie o planach jego renowacji.

Chce tego Urząd Gminy, teraz zielone światło dał też Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W pierwszej kolejności ma zostać wykonana kompleksowa ekspertyza oraz badanie murów wraz z ich zadaszeniem, po to by zatrzymać ich dalszą degradację. Właśnie to jest największym problemem na dziś. Jest szansa na dofinansowanie od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Należy również wykonać projekt zabezpieczenia przed dalszą degradacją oranżerii. Ekspertyza budowlana, która jej dotyczy, jest na biurku urzędników już od roku. Docelowo Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Łukasz Konarzewski jest bowiem zwolennikiem odbudowy ruin pałacu wraz z oranżerią. Będzie wieża widokowa, w parku powstaną ścieżki przyrodnicze i ścieżka sensoryczna. To wszystko będzie możliwe po wzmocnieniu murów. Wybrana przez urząd firma zobowiązała się, że do połowy września prześle ofertę na ekspertyzę, badania i opracowanie dokumentacji. Wtedy gmina będzie mogła złożyć wniosek o dotację.

Rudnik chce wykorzystać pałac w Sławikowie do utworzenia miejsca spotkań dla mieszkańców i turystów, mają tu być organizowane wydarzenia kulturalne, koncerty, a park ma stać się centrum plenerowej fotografii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024