Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest plan oszczędzania energii w Wodzisławiu. Nie będzie np. lodowiska miejskiego

Facebook Twitter

Najbliższa zima bez lodowiska w Wodzisławiu. To jedna z tych rzeczy, z których trzeba będzie zrezygnować, by oszczędzać energię w mieście. W magistracie przeanalizowali już głosy mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w ankiecie. W sumie wzięło w niej udział blisko półtora tysiąca wodzisławian.

Pytano m.in. o możliwość wyłączenia oświetlenia ulicznego nocą czy o rezygnację ze świątecznych iluminacji:

Mieczysław Kieca: Podjęta została decyzja o tym, że nie uruchamiamy lodowiska miejskiego. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu jakiegokolwiek zakupu nowego oświetlenia świątecznego. Zrobimy wszystko, aby utrzymać ten klimat świąteczny, będzie to uruchomione w miesiącu grudniu i po 6 stycznia będzie to wyłączane. Ograniczamy oświetlenie nocne, wyłączenia co drugiej lampy. Do tej operacji musimy się przygotować z Tauronem. Będzie ograniczone oświetlenie budynków miejskich. Całkowicie zrezygnujemy z oświetlenia urzędu miasta, wyłączone zostanie oświetlenie zewnętrzne Pałacu Dietrichsteinów. Jedynym budynkiem miejskim, gdzie przewidujemy utrzymanie jakiejś formy oświetlenia jest dworzec PKP

– wymienia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia. Gdzie jeszcze lampy będą wciąż świecić?

Mieczysław Kieca: Chcemy utrzymać oświetlenie, jeżeli chodzi o rynek miejski, bez redukcji. Wynika to także z dwóch rzeczy – po pierwsze z tego, że nic ta redukcja nie da z punku widzenia oszczędności energii czy finansów, z drugiej strony rozmawiałem z bardzo wieloma przedsiębiorcami, którzy mając taryfy komercyjne rezygnują z podświetlenia witryn sklepowych jakichkolwiek. W związku z powyższym rynek będzie dużo smutniejszy niż w latach poprzednich i w tym momencie redukowanie jeszcze w centrum miasta nie wprowadziłoby żadnej atmosfery, więc chcemy w ten sposób już po zmodernizowanym oświetleniu utrzymać tę atmosferę także bezpieczeństwa w centrum miasta na tyle, na ile jest to możliwe.

Przetarg, jaki miasto rozstrzygnęło we wrześniu na dostarczanie energii elektrycznej, prognozuje podwyżkę cen o 700% w 2023 roku. Ten przetarg został unieważniony, będzie ogłaszany kolejny. Dla porównania w 2021 roku miasto wydało na oświetlenie 750 000 złotych, w tym roku to kwota 830 000, w 2023 roku miałoby to być ponad 6,5 miliona złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023