Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest umowa na przystanek kolejowy w centrum Wodzisławia Śląskiego

Facebook Twitter

Jest umowa na przystanek kolejowy w centrum Wodzisławia Śląskiego. Inwestycja wyczekiwana i zapowiadana od wielu lat ma wreszcie szanse na realizację. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę nowego przystanku w centrum miasta.

Koszt inwestycji to 3 mln zł. Przystanek pomiędzy Wodzisławiem a Czyżowicami, będzie zlokalizowany blisko rynku, koło przejazdu na ul. Krętej i Ofiar Oświęcimskich. Peron, dzięki pochylniom, zostanie dostosowany do potrzeb podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Obiekt będzie wyposażony w wiaty, ławki, oświetlenie i nagłośnienie. Staną tam tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Zakończenie prac planowane jest w I kwartale 2024 r.

Andrzej Bittel: To jedenasta umowa podpisana w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” w woj. śląskim. Pasażerowie zyskają dogodne połączenie kolejowe w tej części regionu. Konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i poprawy dostępu do kolei

-mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Ireneusz Merchel: Budowa nowego przystanku Wodzisław Śląski Centrum jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie koleją. Przystanek ułatwi podróże mieszkańcom i zachęci kolejnych pasażerów do korzystania z dogodnych połączeń kolejowych

– mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Wartość inwestycji to ponad 3 mln zł netto. Zakończenie prac planowane jest w I kwartale 2024 r.

Większy dostęp do komunikacji kolejowej

Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program został zaktualizowany 15 czerwca 2022 r. uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji zadania.
Program przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych.

W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129. W woj. śląskim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej m.in. Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce, gdzie prace zostały zrealizowane, a także Rybnik Paruszowiec, Pawłowice Śląskie Centrum i Warszowice.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj