Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest upał, są zgłoszenia z czujek tlenku węgla. Powtarzamy: Czad groźny także latem

Facebook Twitter

10 zgłoszeń z czujek tlenku węgla. To dane z jednego dnia, z wczoraj (19.07.) z terenu działania Komendy Straży Pożarnej w Jastrzębiu- Zdroju. Ratownicy interweniowali przy Jasnej, Podhalańskiej czy Kochanowskiego.

W Radiu 90 kolejny raz powtarzamy, że czad jest niebezpieczny także w upalne dni. Dlaczego? To tłumaczył w Radiu 90 rzecznik rybnickiej straży pożarnej, Bogusław Łabędzki:

Bogusław Łabędzki: Sytuacja ta ma związek z temperaturami występującymi na zewnątrz i wewnątrz budynków mieszkalnych. Kiedy jest zdecydowanie cieplej na zewnątrz niż wewnątrz, temperatura kominów, które odprowadzają gazy spalinowe z urządzeń gazowych, jest niższa niż temperatura powietrza na zewnątrz. Dochodzi do tzw. cofki albo korka termicznego, który nie pozwala na wydostawanie się spalin z naszych urządzeń gazowych na zewnątrz, co powoduje nie do końca dokładne spalanie gazów w urządzeniach gazowych a tym samym powstawanie tlenku węgla.

Interwencji związanych gromadzeniem się tlenku węgla także latem jest dużo, gromadzi się on zwykle w łazienkach, tam gdzie działają piecyki gazowe:

Bogusław Łabędzki: Ostatni okres bardzo upalnej pogody sprawił, że mamy zdecydowani więcej interwencji związanych właśnie z obecnością albo wydzielaniem się tlenku węgla w budynkach mieszkalnych w związku z eksploatacją gazowych urządzeń podgrzewających wodę. W pomieszczeniach, gdzie eksploatowane są te pomieszczenia, najczęściej używane są w stanie zamkniętym, zamykamy drzwi i w czasie eksploatacji te stężenie bardzo nam wzrasta w momencie, kiedy nie mamy prawidłowego odpływu spalin z piecyków gazowych. To są bardzo duże wartości. One są na takim poziomie, że zagrażają bezpieczeństwu ludzi, a nawet zagrażają życiu.

Co możemy zrobić, by ograniczyć gromadzenia się tlenku węgla w naszych mieszkaniach i by poczuć się bezpieczniej? Zamontować czujkę tlenku węgla i stale wietrzyć mieszkania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj