Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”Jesteśmy na etapie przygotowywania koniecznej dokumentacji”. Wody Polskie będą prowadzić konserwację Leśnicy w Wodzisławiu

Facebook Twitter

Wody Polskie zaplanowały prace konserwacyjne na rzece Leśnicy w Wodzisławiu. To dobra wiadomość w kontekście szkód, jakie po intensywnych opadach deszczu zwykle odnotowują mieszkańcy dzielnic położonych w jej pobliżu. To na przykład Radlin II, gdzie Leśnica wielokrotnie sprawiała problemy.

Jakiekolwiek prace nie byłyby tam prowadzone, w zderzeniu z taką siłą natury jesteśmy bezsilni

-podkreśla rzeczniczka Wód Polskich:

Linda Hofman: Ta intensywność punktowego opadu deszczu z którą mieliśmy do czynienia, była tak duża, że ilość deszczu która spadła w przeciągu mniej więcej 3 godzin, była miarodajnym odniesieniem do tej ilości, która powinna spaść w ciągu całej doby. Koryta tych mniejszych lokalnych cieków nie byłyby w stanie przejąć tej ilości wód opadowych z nieba jak i wód ze spływu powierzchniowego, ponieważ pamiętajmy, że do koryt rzek trafia głównie to, co spływa z powierzchni przyległych. Dodatkowo tą sytuację w mieście pogorszył stan rowów melioracyjnych, warto zwrócić uwagę na stan kanalizacji, być może zdarzyło się tak, że jej wydajność nie była na tyle duża i odpowiednia aby odebrać taką ilość deszczu.

fot. Facebook/mieczyslaw.kieca

Prace na Leśnicy mają zacząć się w czerwcu.

Linda Hofman: Są to prace utrzymaniowe do katalogu których możemy zaliczyć chociażby obkoszenie lewego i prawego brzegu rzeki, ponadto będą to również prace odbywające się w korycie samego cieku. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania koniecznej dokumentacji, tak byśmy mogli wyłonić ostatecznego wykonawcę tych prac w przeciągu mniej więcej 3 tygodni zakładając od dzisiaj, także już wkrótce te prace zostaną przeprowadzone.

fot. Facebook/mieczyslaw.kieca

Wczorajsze (13.05.) opady można porównać do sytuacji, w której w jednym czasie wylelibyśmy 4 wiadra wody na metr kwadratowy powierzchni. Jej nawał nie był w stanie zmieścić się w korytach naturalnych cieków przepływających przez miejscowości regionu, z kolei duże rzeki w samej zlewni nie zauważyły tej sytuacji w tak rażący sposób. Na wodowskazach widać było, że poziom rzek się podniósł, ale nie wskazywały one stanów ostrzegawczych czy alarmowych.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj