Jesteśmy połączeni. Interaktywna rzeźba w bibliotece w Raciborzu, zapowiada wystawę
Czarny obelisk, z którego wychodzą dwie półprzezroczyste dłonie, a pod żywiczną skórą widoczne są miedziane przewody ułożone jak naczynia krwionośne. Taka rzeźba wita wchodzących do raciborskiej biblioteki.
Rzeźba w bibliotece w Raciborzu jest zapowiedzią wystawy zdjęć pod tytułem „Mitoraj w Krakowie”. Rzeźbę stworzyła Zuzia Łapka, córka Krzysztofa Łapki, autora fotografii, jakie będą pokazywane w Raciborzu od 4 września.
Z okazji wystawy „Mitoraj w Krakowie”, odbędzie się spotkanie z Agnieszką Stabro, autorką fabularyzowanej biografii Igora Mitoraja, cenionego rzeźbiarza, znanego z prac wielkogabarytowych, na których prezentuje części ludzkiego ciała.
Zuzia Łapka o swojej rzeźbie:
Jesteśmy połączeni to spotkanie poprzez interaktywną rzeźbę w dotyku i dźwięku. Instalacja odlanych z żywicy dłoni, wyposażonych w systemy przewodów, które przewodzą prąd czyli energię, która nieustannie płynie w naszych ciałach. Jest to zarówno energia wysoka jak i niska, różna jak różne są nasze ciała, ale płynie ona w nas wszystkich jednakowo. Dotykając dłoni, możemy doświadczyć jak jesteśmy nią połączeni, jak stanowimy energetyczną jedność. Zachęcam do eksperymentowania tego połączenia w sobie, z innymi, z wszystkimi…
Rzeźba powstała w ramach programu mikrograntowego Medialabu Katowice i była prezentowana na przełomie października i listopada 2019 r. w Katowicach. Można było też jej doświadczać jesienią 2020 r. na wystawie pt. „Pierwszy zmysł” w krakowskiej Cricotece. Rzeźba powstała przy współpracy i zaangażowaniu: Szymona Malinowskiego, Tomka Manderli, Filipa Twarkowskiego i Gracjana Jeżewskiego.
Zuzia Łapka (ŁAPKI) – absolwentka Arteterapii w Katowicach. Łapie wiele inspiracji z przestrzeni, wyrażając je poprzez łączenie różnych form sztuki. Zajmuje się tworzeniem instalacji, rzeźbą, wideo, masażem, ruchem i ekspresją ciała w tańcu oraz sztuką performance. W swoich pracach czasami łączy mocno od siebie odległe dziedziny, zapraszając osoby do pełnej interakcji ze sztuką, a wręcz kreowania jej samej. Organizuje i prowadzi też twórcze warsztaty arteterapii.
Igor Mitoraj (1944-2014) studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1968, kiedy opuścił kraj, poświęcił się przede wszystkim rzeźbie. Mieszkał i tworzył we Francji, a później we Włoszech. Prezentował swoje prace m.in. we Florencji w Ogrodach Boboli w roku 1999 oraz w Muzeum Olimpijskim w Lozannie w roku 2001. Mitoraj jest jednym z nielicznych polskich artystów, którzy odnieśli tak spektakularny międzynarodowy sukces.
MITORAJ W KRAKOWIE: wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Łapki / spotkanie z Agnieszką Stabro, 4 września godzina 18.00.
Czytaj także: