Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Jeszcze są białe, pytanie: do kiedy? Smogowe płuca w Żorach

Smogowe płuca w Żorach stanęły na rynku i na razie są białe. W mieście ruszyła kampania „Zobacz czym oddychasz. Zdrowe powietrze = zdrowe dzieci”.

Smogowe płuca w Żorach
fot. zory.pl

Szacowany czas czytania: 02:17

Smogowe płuca w Żorach

Dwumetrowy model płuc, symbol walki z zanieczyszczeniem powietrza, po raz pierwszy zawitał do Żor. W ramach kampanii pod hasłem „Zobacz czym oddychasz. Zdrowe powietrze = zdrowe dzieci” mieszkańcy będą mogli nie tylko na własne oczy zobaczyć, jak niska emisja wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy, ale też wziąć udział w ciekawych wydarzeniach informacyjno-edukacyjnych. „Płuca smogowe” przyjechały do Żor w ramach ogólnopolskiej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz”.

Smogowe płuca stoją w Żorach / fot. zory.pl

Przez najbliższe tygodnie można je oglądać na płycie żorskiego rynku. Instalacja ma na celu zilustrowanie problemu zanieczyszczeń powietrza i zmotywowanie mieszkańców do podejmowania działań na rzecz jego poprawy. Równolegle w Pałacu Baranowice trwa akcja „Adoptuj roślinę”, w ramach której można wymieniać rośliny. Będą też warsztaty ekologiczne połączone z wykładem na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie.

fot. zory.pl

Kampania rusza w kluczowym momencie walki ze smogiem w województwie śląskim. Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą w 2017 roku, pozaklasowe kotły na paliwa stałe (tzw. kopciuchy) będzie można użytkować tylko do końca roku. Od 1 stycznia 2026 roku palenie w takich urządzeniach będzie wykroczeniem. Z każdym wymienionym kotłem poprawia się jakość powietrza w regionie, co potwierdzają dane stacji monitorujących poziomy zanieczyszczeń. Zauważalny efekt zmian widać również na smogowych płucach.

Do tej pory w ramach działalności punktu informacyjno-konsultacyjnego programu „Czyste powietrze” i wsparcia Ekodoradcy w Żorach zostało zrealizowanych ponad 1300 wniosków o wymianę źródła ciepła i termomodernizację na łączną kwotę niemal 16 milionów złotych! Mieszkańcy Żor mają również możliwość otrzymania dotacji na swoje inwestycje w zakresie wymiany kotła z miejskiego Program ograniczania niskiej emisji. Już w najbliższych tygodniach będą dostępne nowe wytyczne i możliwości współfinansowania ekologicznych działań, zarówno w ramach zmieniającego się programu rządowego „Czyste powietrze”, jak i kolejnego naboru z PONE. Zapraszamy mieszkańców do skorzystania z konsultacji i doradztwa u pracowników Wydziału Zarządzania Energią w budynku Urzędu Miasta mieszczącym się na żorskim rynku

– mówił Marcin Stempniak, główny Specjalista w Wydziale Zarządzania Energią

Instalacja smogowych płuc pozwala mieszkańcom zobaczyć na własne oczy, jak zanieczyszczenia osadzają się na powierzchni płuc. To symboliczne pokazuje, jak każdego dnia nasze organizmy narażone są na pyły zawieszone obecne w powietrzu.

Czytaj także: