Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Jo był ukradziony”. Spektakl w Domu Zdrojowym

Facebook Twitter

Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na spektakl „Jo był ukradziony ...". Wydarzenie odbędzie się w Domu Zdrojowym już 18 października o godzinie 17:00.

,,Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają”

– to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji „Jo był ukradziony…”. Książka porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców.Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania.

Na podstawie tej książki teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule, którego pierwsza wersja plenerowa miała swoją premierę w 2017 roku. Teatr SAFO zmodyfikował spektakl sprzed dwóch lat, rozłożył go na części pierwsze, wyrzucił to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpił symbolem skrupulatnie przekuwając relacje świadków na język teatru.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj