Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jo był ukradziony! Zobacz online

Facebook Twitter

Do zobaczenia filmu o Tragedii Górnośląskiej w internecie, zachęca Dom Kultury w Chwałowicach. Specjalny pokaz dziś (23.03.) o godzinie 18.00.

Jo był Ukradziony – to film dokumentalny opowiadający tragiczną historię deportowanych w 1945 roku Ślązaków, represje, aresztowania, przesłuchania i zsyłki na wschód Związku Radzieckiego.

Pierwsza prezentacja filmu w Domu Kultury Chwałowice miała miejsce 25 stycznia, a druga 23 lutego 2020 r. i obie odbyły się przy wypełnionej sali. Wiele osób niestety z różnych powodów nie mogło zobaczyć filmu, dlatego też poniekąd w wymuszony sposób spowodowany epidemią, ale też dla szerokiej publiczności będzie uruchomiony pokaz w sieci.

– mówią organizatorzy pokazu.

Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. Najpierw powstała książka, potem spektakl teatralny, a teraz film dokumentalno- fabularny na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w publikacji pt. „Jo był Ukradziony”.

Reżyserem filmu jest Adam Grzegorzek, który zrealizował również obraz pt. „Jerzy Malcher – między Londynem a Rybnikiem”. Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Moje Miasto, dzięki pozyskanym środkom z budżetu Miasta Rydułtowy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także prywatnym sponsorom. W filmie zagrało ponad siedemdziesiąt osób, głównie członków amatorskich grup i kółek teatralnych, ale też wiele osób z pośród znajomych samego reżysera, który tak mówi o swoim filmie:

To jest dokument fabularyzowany. Są tam treści dokumentalne przedstawione przez fabularne rekonstrukcje wydarzeń. Zaczęliśmy kręcić w lipcu i skończyliśmy w listopadzie 2019 r. Zajęło nam to cztery miesiące. Kręciliśmy w okolicach Rybnika, Rydułtów, było też kilka wyjazdowych nagrań w Oświęcimiu, Mysłowicach.

Film będzie dostępny dziś (23.03.) od godziny 18.00 TUTAJ!

Czytaj także:

„Jo był ukradziony” – za nami premiera ważnego filmu [FOTO]

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj