Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

JSW chce wrócić do poziomu wydobycia sprzed wielkich katastrof. Ruszają cztery nowe ściany

Facebook Twitter

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, a na nich prawie 2 mln ton węgla koksowego. "Pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022"- słyszymy w JSW.  

JSW
fot. jsw.pl

JSW i cztery nowe ściany w  kopalniach

Dwie z czterech nowych ścian uruchomiono w kopalni Pniówek w Pawłowicach, jedna będzie w eksploatacji do września tego tego, druga- 5 miesięcy dłużej. Także do lutego 2025 roku ma być prowadzona eksploatacja na nowej ścianie w kopani Zofiówka w Jastrzębiu. Najdłużej, bo do stycznia 2026 roku prowadzone będzie wydobycie na ścianie ruchu Knurów, jest największą ze ścian, jej zasoby oszacowano na milion ton węgla. Aktualnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej eksploatacja prowadzona jest na 23. ścianach. Jak mówi Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu węglowej spółki ds. technicznych i operacyjnych, JSW chce wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022, czyli roku katastrof w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

Z dwóch ścian uruchomionych w kopalni Pniówek pierwsza  ma długość 218 m i wybieg 790 metrów, eksploatowana będzie do lutego 2025 roku, a jej zasoby sięgają 340 tys. ton. Druga ściana w Pniówku –  jest nieco krótsza, bo jej długość ma niespełna 100 metrów i zasobem szacowanym na 140 tys. ton.

W Ruchu Zofiówka ruszyła ściana C-10, której zasoby określono na około 400 tys. ton. Ściana ma długość 230 metrów, wybieg 550 i ma zostać wyeksploatowana do lutego 2025 roku.

W Ruchu Knurów uruchomiono aktualnie największą ścianę – 14-tą, której zasoby oszacowano na milion ton węgla. Ściana o długości 245 metrów ma wybieg prawie 1,5 kilometra i będzie eksploatowana do stycznia 2026 roku.

Przypomnijmy, że wpływ na poziom wydobycia w kopalniach JSW ciągle mają zdarzenia z roku 2022 w Ruchu Zofiówka i KWK Pniówek oraz pożary ścian w kopalni Budryk i Pniówek, które miały miejsce w roku 2023. W związku z tymi zdarzeniami Zarząd Spółki musiał podjąć decyzję o przemodelowaniu niektórych frontów robót.

Każdy, kto choć trochę zna się na górnictwie wie, że utworzenie nowego frontu robót i przygotowanie ściany do eksploatacji zajmuje wiele tygodni, czasami miesięcy. Jesteśmy na dobrej drodze. Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022. W czwartym kwartale mamy nadzieje eksploatować 26 ścian

– dodaje wiceprezes Rozmus.

Osiągnięcie założeń dotyczących poziomu wydobycia jest zależne od warunków geologiczno-górniczych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024