Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

JSW chce zlikwidować deputat węglowy dla emerytów. Ostra odpowiedź związkowców

Facebook Twitter

Zła wiadomość dla emerytów górniczych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zarząd JSW zamierza od nowego roku zlikwidować deputat węglowy. Cięcia są konieczne, by ratować miejsca pracy.

Jako zarząd zrobimy wszystko, aby obronić miejsca pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, nawet jeżeli będzie się to odbywać kosztem ścięć ze związkami zawodowymi, kosztem awantur, ponieważ panowie liderzy związkowi niestety ostatnio zachowują się bardzo ambicjonalnie – „nie, bo nie”, „nie, bo zawsze tak było” – powiedział Jarosław Zagórowski prezes JSW, który dodaje także, że wypłacanie deputatów to tylko zwyczaj.

– To jest węgiel, który jest wypłacany emerytom zwyczajowo, bo nie ma pod to jasnego systemu prawnego i wypłacamy to osobom, które mają zabezpieczenie życiowe. To nie jest tak, że my im odbierzemy środki do życia.

Obecnie deputat węglowy w JSW odbiera 38,5 tysiąca osób. Rocznie kosztuje to spółkę 65 milionów złotych. Były górnik w ramach deputatu otrzymuje średnio 1200 złotych.

– W tym roku jeszcze węgiel będzie, jeszcze w październiku tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci węgiel deputatowy, ale emeryci muszą się przygotować, że w przyszłym roku tego węgla może nie być, bo jeśli my mamy wybór: albo 65 milionów złotych wypłacimy emerytom, albo nie będziemy mieli na procesy inwestycyjne, to w przyszłości synowie tych emerytów, ich wnukowie w przyszłości mogą stracić pracę – przekonuje Prezes Zagórowski:

Jak zaznacza prezes JSW oszczędności dotyczyć będą każdego. Zarząd od lipca obniżył sobie płace o 10 procent, niższe wynagrodzenie będą mieli również dyrektorzy kopalń.

– Nie jest tak, że pewne działania są podejmowane bezboleśnie również dla kadry kierowniczej. My, jako zarząd, obniżyliśmy swoje wynagrodzenia już od lipca. Podjęta została również uchwała o obniżeniu wynagrodzeń kadry kierowniczej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej na najbliższy rok. Robimy to na rok, zobaczymy, jaka będzie sytuacja, umówiliśmy się z kadrą kierowniczą, że wszyscy obniżamy sobie wynagrodzenia w tym okresie. Jeżeli szukamy oszczędności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, będziemy ich szukać wszędzie, tak aby ochronić proces inwestycyjny – tłumaczy prezes Zagórowski.

Co na to emeryci? Zbigniew Jaskólski przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność Emerytów i Rencistów w Jastrzębiu Zdroju zapowiada walkę o utrzymanie tego przywileju.

– Te pieniądze są im potrzebne na trzy rzeczy: na życie, na leki i na opłatę czynszu. I zabierając to tym ludziom, gdzie nawet Niemiec nie zabrał polskiemu górnikowi, gdzie komuch nie zabrał polskiemu górnikowi, gdzie zostało to podpisane w ’80 i ’88 roku w porozumieniach zawartych tu w Jastrzębiu – pan Zagórowski tego nie zabierze. Nie baliśmy się kul, nie baliśmy się pał, więc panie Zagórowski deputat będzie, a pan już nie będzie prezesem. 

Decyzja w sprawie likwidacji deputatu węglowego musi zapaść do grudnia. Jeżeli tak się nie stanie przywilej zostanie utrzymany.

Posłuchaj wypowiedzi Prezesa Zagórowskiego:

Posłuchaj wypowiedzi Zbigniewa Jaskólskiego:

Tematem zainteresował się Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj