Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

JSW jest zainteresowana kopalnią Dębieńsko

Facebook Twitter

Jastrzębska Spółka Węglowa jest zainteresowana koncesją na wydobycie węgla w kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. JSW nie wyklucza, że jeżeli uda jej się przejąć kontrolę nad większością aktywów, to w przyszłości w Czerwionce wybuduje nową kopalnię.

Na początku spółka chciałaby dotrzeć do złóż węgla od strony kopalni Szczygłowice w Knurowie – mówi Daniel Ozon szef JSW:

To jest na pewno koncesja, która jest dla nas interesująca, bo udostępnienie węgla z tych partii z koncesji Dębieńsko jest też możliwe, z wykorzystaniem aktualnej infrastruktury chociażby kopalni Szczygłowice. Potencjalnie wyobrażam sobie scenariusz taki, że jeśli udałoby nam się przejąć kontrolę nad tymi aktywami łącznie z Dębieńskiem, pierwszy etap to byłoby udostępnienie potencjalnie węgla od Szczygłowic.

Później JSW planuje wybudować nową kopalnię w Czerwionce-Leszczynach. Ta inwestycja warta 3 mld złotych miałaby być realizowana wspólnie z chińskimi oraz australijskimi inwestorami – nie ukrywa prezes Ozon:

Chcielibyśmy, żeby ta kopalnia była najnowocześniejsza w Polsce. Pamiętamy, że minęło 20, 30 lat kiedy ostatnia kopalnia powstała. Rozmawiamy nie tylko z partnerami z Chin, ale też z partnerami z Australii, którzy nas ostatnio wizytowali, firmami specjalizującymi się w budowie np. nowoczesnych zakładów przeróbczych, w technologii odmiennej od tej, jaka jest stosowana u nas. Chcielibyśmy tutaj wykorzystać wszystko, co najlepsze na świecie, aby ta kopalnia była efektywna, bezpieczna, o najniższych kosztach wydobycia. Zbierzemy to, co najlepsze.

Rozmowy trwają. Wstępna ocena projektów dokonana przez doradców finansowych, prawnych i technicznych jest pozytywna. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku powinniśmy poznać szczegóły. Kopalnia Dębieńsko zakończyła działalność wydobywczą w 2000 roku. 6 lat później spółka Karbonia rozpoczęła starania o prawa do eksploatacji tamtejszych złóż węgla. W 2008 roku otrzymała ona od Ministra Środowiska koncesję wydobywczą na 50 lat. Nie doczekaliśmy się jednak nowej kopalni. W 2016 roku będąca na skraju bankructwa spółka Karbonia sprzedała koncesję spółce Prairie Mining Limited. Teraz przejęciem zainteresowana jest JSW.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj