Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

JSW: Uruchomiono kolejną linię produkcyjną granulatu energetycznego

Facebook Twitter

Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła drugą instalację do produkcji granulatu energetycznego, dostarczy ona na rynek 130 tysięcy ton produktu.

fot. JSW/Dawid Lach

Instalacja do produkcji granulatu energetycznego uruchomiona została w kopalni Szczygłowice, to druga tego typu działająca na potrzeby JSW. Dzięki niej spółka do końca roku wyprodukuje ponad 130 tysięcy ton granulatu energetycznego, który posłuży do zwiększenia ilości mieszanek węgla do celów energetycznych, który w całości zasili energetykę zawodową i cieplną. Zarząd JSW podjął taką decyzję w związku z ogromnym popytem na węgiel do celów energetycznych. Instalacja w Ruchu Szczygłowice została wybudowana w zaledwie trzy tygodnie, jej wydajność ma wynieść docelowo 600 ton na dobę. Wprowadzenie dodatkowej ilości węgla do celów energetycznych powinno zmniejszyć lukę surowcową u producentów ciepła sieciowego oraz energii elektrycznej.

Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w Europie oraz spółka Haldex wspierają polską energetykę.

W kopalni Knurów-Szczygłowice w Ruchu Szczygłowice uruchomiono 1 września instalację do produkcji granulatu energetycznego, to druga tego typu instalacja działająca na potrzeby JSW. Dzięki nowej instalacji Spółka do końca roku wyprodukuje ponad 130 tysięcy ton granulatu energetycznego, który posłuży do zwiększenia ilości mieszanek węgla do celów energetycznych, który w całości zasili energetykę zawodową i cieplną.

Jesteśmy firmą, której głównym produktem jest węgiel koksowy. Ale w związku z ogromnym popytem na węgiel do celów energetycznych staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i m.in. dlatego uruchomiliśmy dziś instalację do produkcji granulatu energetycznego. To już druga instalacja, z której korzysta Jastrzębska Spółka Węglowa

– powiedział Tomasz Cudny, prezes JSW.

Instalacja w Ruchu Szczygłowice została wybudowana w zaledwie trzy tygodnie. Jej właścicielem jest spółka Haldex S.A. z Katowic, która ma największe na polskim rynku doświadczenie w produkcji granulatu. Spółka Haldex dysponuje pięcioma takimi instalacjami. Jastrzębska Spółka Węglowa dostarcza materiał do produkcji granulatu i jest jego właścicielem. Spółka Haldex jest usługodawcą.

Nowa instalacja w Ruchu Szczygłowice to przykład dobrej współpracy pomiędzy dwiema spółkami Skarbu Państwa. Uzgodniliśmy z zarządem JSW, że my wybudujemy instalację, co będzie trwało znacznie krócej, a przy okazji JSW uniknie ogromnych kosztów budowy. Nie bez znaczenia był też fakt, że pracownicy Haldexu mają ogromne doświadczenie przy produkcji granulatu

– powiedział Bogdan Leśniowski, prezes Haldex S.A.

Granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego. Wydajność instalacji w Ruchu Szczygłowice ma wynieść docelowo 600 ton na dobę. Granulat służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie, jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia do zakładów energetyki zawodowej. Wprowadzenie dodatkowej ilości węgla do celów energetycznych powinno zmniejszyć lukę surowcową u producentów ciepła sieciowego oraz energii elektrycznej.

Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego przyjechał zobaczyć nowo powstałą instalację.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022