Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jubileusz orkiestry dętej Zofiówka

Facebook Twitter

Bo w orkiestrach jest siła... W piątek (29.11.) udowodni to orkiestra dęta Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego „Zofiówka”, która obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji odbędzie się wyjątkowy koncert, na którym pojawią się wszyscy zasłużeni w jej długiej historii.

Ryszard Wachtarczyk- dyrygent orkiestry Zofiówka

Przedstawiona zostanie bogata historia orkiestry, nie zabraknie także odznaczeń dla jej długoletnich muzyków i przyjaciół oraz oczywiście utworów w wykonaniu jubilata. Mówi obecny dyrygent orkiestry Zofiówka, Ryszard Wachtarczyk:

Jest to naprawdę piękny jubileusz, jest to dużo bardzo dobrych wspomnień. Ci, co byli związani z historią orkiestry, którzy jeszcze żyją, przez te 50 lat byli z nami, to na pewno się pojawią na tym koncercie. Będzie to program taki z całego 50-lecia.

Radio 90: Jakie są najważniejsze momenty w ciągu istnienia orkiestry?

Był taki okres, że orkiestra dużo czasu spędziła poza granicami kraju. Była to cała plejada koncertów.

Radio 90: Także brała udział w różnego rodzaju konkursach z powodzeniem.

Najbardziej jesteśmy zadowoleni z tego, że braliśmy kilka razy udział tu w konkursie Złotej Liry i 5-krotnie byliśmy laureatem Złotej Liry.

Orkiestra Zofiówka otrzymała także medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Złotą Odznakę Honorową z Laurem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest jedną z wielu, które niegdyś tworzono przy zakładach pracy:

Była taka tradycja na Śląsku, że przy wszystkich zakładach górniczych powstały orkiestry górnicze, no i do tej pory jest to utrzymane. Bardzo dobrze, że ta tradycja nie ginie.

Radio 90: Orkiestra się zawiązywała i co się z nią działo?

Dużo występów było dla górników, dla załogi. W okresie Barbórki, w okresie tych wszystkich świąt okolicznościowych, kościelnych, no i dużo przede wszystkim orkiestra grała też- no niestety trzeba to powiedzieć- na pogrzebach pracowników.

Radio 90: W Barbórkę orkiestra szła i budziła wszystkich.

Tradycją taką było, że w Barbórkę orkiestry rano wcześnie, wszyscy jeszcze spali i orkiestry już maszerowały po ulicach. No trochę to tak zostało zapomniane, ale wracamy do tego. W tym roku w Barbórkę już u nas w Jastrzębiu pojawią się orkiestry na ulicach.

Wcześniej orkiestra „Zofiówka” zagra na swoim jubileuszu. Ten już w piątek (29.11.) w Kinie Centrum w Jastrzębiu. Początek koncertu o godzinie 18:00. Z dyrygentem Orkiestry Zofiówka Ryszardem Wachtarczykiem rozmawiał nasz reporter Robert Krzyżaniak.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021