Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Jubileuszowa Industriada 2019 za nami! [FOTO] [WIDEO]

Facebook Twitter

Miał być bal i był - "Indu-bal". Pod takich hasłem odbyła się 10. jubileuszowa Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku w ramach imprezy wszyscy chętni mogli zobaczyć 44 obiekty w 27 miejscowościach na Śląsku.

Było też wiele imprez towarzyszących. Jednym z miejsc, które można było odwiedzić była Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Zwiedzających nie brakowało:

Przygotowaliśmy dla tych, którzy nas odwiedzą bogaty program – mówi Katarzyna Buchalik ze Stowarzyszenia Zabytkowej Zabytkowej Kopalni Ignacy:

Do zwiedzania są gotowi przewodnicy. Na szybie Głowackim, maszynę parową i można wejść na punkt widokowy na wieże ciśnień. Więcej obiektów na chwilę obecna jest nieczynnych z tego względu, ze rozpoczęły się remonty, mamy bal w przestrzeni wyobraźni. Jedziemy przez 1900do przyszłości, a kończy się to Filharmonią Futura ze spektaklem „Symphonica”, przeboje gigantów Rocka lat 80.

Jedną z atrakcji była wspomniana maszyna parowa, dzięki której górnicy przez ponad 100 lat zjeżdżali pod ziemię. Jest zachowana w bardzo dobrym stanie, choć dziś już nie działa – mówi były pracownik kopalni, Andrzej Goławski:

Maszyna z 1900 roku, w sierpniu 2008 została odłączona od pary, ale jeszcze wszystko zostało tak po staremu tak, jakby ta maszyna była jeszcze czynna tylko, że niestety już nie ma pary. Można zobaczyć cylindry, bęben, szybowskaz wszystko tak to działało, gdy maszyna była sprawna i jeździła. Maszynę się obsługiwało bardzo, chociaż widać jak te heble są potężne, ale obsługiwało się bardzo dobrze. Jedynie to co doskwierało maszynistom to temperatura latem, bo latem wszystko było gorące, a plus temperatura na dworze, potrafiło być z 40 stopni ciepła, a poza tym to bardzo przyjemna praca.

Podczas Industriady można było także wejść na wieżę ciśnieni, z której rozciąga się widok na cały region. Mówi inny były pracownik KWK Ignacy, Andrzej Świdergał:

To jest obiekt, w którym kiedyś komin kotłowni, później w następnych latach był przekształcony na wierze wodociągową, przez całe lata, gdzie dostarczała do Niewiadomia wodę, a w ostatnim czasie zrobiony został z niego punkt widokowy.

Radio 90: Stąd widać.

Rybnik, Wodzisław, wszędzie przy dobrej pogodzie widać. Na pewno warte miejsce do zwiedzania. 

Wyjątkowym wydarzeniem podczas Industriady w kopalni Ignacy był koncert ‚Symphonica’ podczas którego zabrzmiały przeboje Nirvanym, Deep Purple czy AC/DC, przygotowane na znane głosy i orkiestrę symfoniczną. Jednym z wokalistów był zwycięzca programu „The Voice of Poland”, Damian Ukeje:

Pomysł zrodził się 3 lata temu, zostałem zaproszony do projektu „Symphonica”, gdzie mam przyjemność śpiewać swoje ulubione piosenki z klimatów, w których się wychowywałem więc nie sposób było odmówić wzięcia udziału i tak czasami koncertujemy. Pierwszy raz w Rybniku, mój pierwszy raz cieszę się, ze akurat z tym projektem. Dla mnie jest za każdym razem taka wycieczka do parku rozrywki i czuje się jak dzieciak i mogę poszaleć na scenie. Na co dzień gram troszeczkę inną muzykę więc jest to dla mnie taki wentyl bezpieczeństwa, gdzie mogę trochę szaleństwa wrzucić na scenę (…).

Wszyscy, którzy odwiedzili kopalnię Ignacy, chwalili sam pomysł organizacji Industriady:

Zobacz wideo:

Zobacz zdjęcia:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 czerwca 2020