Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Jubileuszowy koncert w bibliotece. Zagrają bez prądu

Facebook Twitter

Kaduceus wystąpi w piątek (09.11.) w sali widowiskowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Będzie to 17. koncert w ramach cyklu koncertów CKA: Bez prądu, organizowanego przez bibliotekę oraz Rybnicką Amatorską Scenę Muzyczną. Początek o godz. 20.00.

O zespole:
Najlepszym sposobem na pełne zrozumienie twórczości zespołu Kaduceus jest wysłuchanie ich utworów w skupieniu i kameralnej atmosferze. Taką właśnie możliwość daje nam ich występ „unpluged”, który będzie najprawdopodobniej jedyną tego typu okazją, ponieważ zespół zdeklarował się iż jest to wyjątek zainspirowany ich dziesięcioleciem, które chcieli uczcić na sposób wyjątkowy. Będzie to pewnego rodzaju benefis, na którym zespół zaprezentuje przekrój swej dziesięcioletniej działalności.

Kaduceus to interesujący eksperyment muzyczny. Isnieje od 2002 roku. Powstał w Rybniku i początkowo miał być jedynie małym projektem studyjnym. Jednak muzycy szybko stwierdzili, że dobrze im ze sobą i całą przygodę przedłużyli aż do dzisiaj. To ludzie wywodzący się z tak różnorodnych nurtów muzycznych, że aż dziw bierze, że potrafili wypracować jeden muzyczny styl i w nim wspólnie się spełniać. Być może właśnie to muzyczne zróżnicowanie sprawiło, że ich utwory są dzisiaj ciężkie do zaszufladkowania i rzadko kiedy mieszczą się w jakimś ściśle określonym nurcie. Zespół tworzy specyficzny typ muzyki. To mieszanka tradycyjnego rocka, poezji śpiewanej i muzyki elektronicznej. Mocny, lekko zachrypnięty głos wokalisty tworzy ciekawy bukiet barw wokalnych. Wahania nastrojów  i częste zmiany brzmień sprawiają, że ich koncerty nigdy nie są nudne.

W muzyce Kaduceus’a mieszają się wszelakie nastroje: cyniczna błazenada na zmianę z bezsilną nostalgią. Człowiek pokazany jest jako istota rozdarta pomiędzy duchową potrzebą a prymitywną wegetacją. Czasem śpiewają wprost, a czasem w sposób zakamuflowany przemycają do naszych uszu jakiś głębszy sens. Autoironia nie jest im obca, ale i wylewny żal do otaczającego ich wszechświata pojawia się nader często. Ich twórczość na pewno nie jest lekarstwem na otaczającą nas rzeczywistość, można nawet rzec że jest trucizną dla duszy oświetlającą nam i rozgrzebującą problemy, o których wolelibyśmy milczeć.

W 2011 roku Kaduceus wydał płytę pod tytułem”…” (trzykropek). Pośród wielu nowych kompozycji pojawiają się również starsze utwory w nowych aranżacjach. Płyta to zwieńczenie  dziesięciu lat grania i zamknięcie pewnego rozdziału w historii zespołu. Nowe  niezarejestrowane jeszcze utwory, które będziecie mogli usłyszeć na koncercie w bibliotece są już znacznie bardziej rockowe, a teksty bardziej przejrzyste. A więc będziecie mogli je usłyszeć zanim zostaną zarejestrowane na następnej płycie zespołu, która pojawi się na rynku za rok.

Skład zespołu:
Maciej Gołda- gitara klasyczna
Rafał Kupski- instrumenty klawiszowe
Marek Jonderko- gitara elektryczna
Robert Bereszko- bas
Andrzej Szymura- perkusja

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 czerwca 2020