Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Judocy Polonii Rybnik świętowali 30-lecie klubu

Facebook Twitter

Żeby osiągnąć sukces trzeba całkowicie mu się poświęcić, to piękny ale wymagający sport - tak o judo mówią rybniccy judocy, którzy w niedzielę (08.05.) świętowali jubileusz 30-lecia Polonii Rybnik. Do Teatru Ziemi Rybnickiej przybyli sympatycy judo i Polonii Rybnik, rodziny młodych sportowców no i oczywiście judocy.

Obecnie w klubie trenuje około 350 osób.

Przez 30 lat zawodnicy Polonii Rybnik zdobyli 14 medali Mistrzostw Świata czy Europy. Judoczki Polonii Rybnik Agata Perenc i Julia Kowalczyk walczyły na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Agata Perenc, z którą rozmawiał nasz reporter, trenuje w rybnickim klubie najdłużej, bo od 22 lat. Teraz jak mówi kończy karierę, ale chce zostać trenerem:

Agata Perenc: Polonia Rybnik obchodzi dziś 30-lecie, a ja mam ten zaszczyt, że 22 lata już jestem w klubie, więc można powiedzieć, że prawie od początku. Muszę przyznać, że 22 lata to była niesamowita przygoda, wiele się wydarzyło dobrych i złych rzeczy. Tak naprawdę w karierze sportowca jest więcej tych złych rzeczy, ale mówi się tylko o tych dobrych. Jestem dumna patrząc na te 22 lata i to było wspaniałe.

Radio 90: To już koniec judo?

Agata Perenc: Tak, to już koniec. Teraz zaczynam pracę trenerską. Oficjalne zakończenie mojej kariery prawdopodobnie będzie pod koniec roku, jeszcze nie przy okazji tej gali. Teraz z całą pewnością mogę powiedzieć, że jest to sposób na życie, bo skończyłam karierę zawodniczą, a zaczynam karierę trenerską, więc judo będzie ze mną jeszcze przez długi okres. Judo mnie wychowało, nie znam innego życia poza judo.

Juliusz Kowalczyk prezes Polonii Rybnik nie ukrywa, że 30 lat klubu było bardzo obfite w międzynarodowe sukcesy judoków:

Juliusz Kowalczyk: W tej 30-letniej karierze zdobyliśmy 12 medali na zawodach mistrzowskich międzynarodowych, czyli mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy różnych grup wiekowych. Jeden medal na mistrzostwach świata seniorek, jeden na mistrzostwach świata seniorów, medale na mistrzostwach Europy Juniorów, medale na mistrzostwach Europy kadetów – razem 14 medali. To jest bardzo dużo. Trójka zawodników, którzy w danym czasie byli zawodnikami klubu i reprezentowali klub, wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich.

Wiceprezes Polonii Rybnik Eugeniusz Perenc dodaje, że judo to szkoła charakterów i sposób na życie:

Eugeniusz Perenc: Rybnickie judo, jeżeli patrzeć na sukcesy, na wyniki, jest bardzo mocne. Mamy świetne rezultaty, jeżeli chodzi o wyniki sportowe w judo w skali kraju, również w skali świata. Polonia Rybnik reprezentuje te szpice polskiego judo i ja twierdzę, że jest to najlepszy klub w Polsce. Judo to nie tylko sport, to sposób na życie, kształtowanie charakteru, wszechstronność pod każdym względem. Judo jest niesamowite.

Galę 30-lecia Polonii Rybnik jaka odbyła się w Teatrze Ziemi Rybnickiej uświetnił koncert zespołu Piersi.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022