Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Julia Anna Maluje Racibórz. Wystawa Julii Parzonki w Galerii OBOK

Facebook Twitter

Wernisaż odbędzie się już 4 marca o godz. 18.00 w RCK RCI przy ul. Długiej 2. Zapraszamy wraz z autorką, która o wystawie pisze: Od […]

/www.facebook.com/JuliaAnnaMaluje

Wernisaż odbędzie się już 4 marca o godz. 18.00 w RCK RCI przy ul. Długiej 2. Zapraszamy wraz z autorką, która o wystawie pisze:

Od kiedy pamiętam – kocham Racibórz. Czuję się Raciborzanką. To moje miejsce na ziemi. Tutaj jest mój dom, moja rodzina, moja firma, moi przyjaciele.
Jakiś czas temu zaczęłam rysować Racibórz takim, jakim go widzę: jego magiczne miejsca, nietypowe budynki, ciekawe pomniki, ważnych dla mnie ludzi, wydarzenia, które mają tu miejsce. Chciałam mieć Racibórz zawsze przy sobie. Chciałam zostawić taki Racibórz mojemu dziecku, pokazać gdzie prowadziliśmy wózek, kiedy jeszcze nie potrafił chodzić, gdzie chodziliśmy do sklepu, jak wyglądał nasz zamek, po którego dziedzińcu biegał jak tylko zaczął chodzić, a gdzie znajdowało się muzeum. Zdaję sobie sprawę, że nic co nas otacza nie jest wieczne, a chciałabym, żeby chociaż w części, takie właśnie było. Podczas wystawy chciałabym się podzielić kawałkiem mojego Raciborza, narysowanego w prosty sposób, bo w prostocie siła, bez dopracowania i wykończenia kreski, bo nasze miasto też takie nie jest, tutaj cały czas coś się dzieje, coś się zmienia. W niewielu kolorach, bo nasze miasto też jest spokojne. Z herbem w tle, bo historia i czas mają tutaj znaczenie.

Cały projekt zawiera 50 grafik, podzielonych na budynki, ludzi i wydarzenia.

Na grafikach znajdziecie miejsca, które mnie fascynują, budynki, przed którymi mogę, albo mogłam siedzieć godzinami i myśleć o tym, jakie są piękne: raciborska cegielnia, stary szpital, stajnie. Są też miejsca, które odstają, nie pasują do tego miasta np. nasz dworzec. To ważny dla mnie skrawek mojego miasta, mojej historii i mojej miłości do ziemi, która mnie kształtowała.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021