Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Już 2 tysiące przebadanych górników [WIDEO]

Facebook Twitter

Do jutra (10.05.) potrwają przesiewowe badania górników na Śląsku. Przypomnijmy, po znacznym wzroście zakażeń Covid-19 jaki pojawił się w 5 zakładach, zdecydowano o przebadaniu w całości załóg tych kopalń.

Rozpoczęto je w czwartek (07.05.) i do tej pory wykonano ich już blisko 2000. Przypomnijmy, że chodzi o pracowników pięciu kopalń: Jankowice, Murcki–Staszic i Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek, Węglokoksu. Jutro (10.05) akcja nasili się, bo jak poinformowało Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego, z każdego z zakładów ma zostać przebadanych po tysiąc osób. Trwają także badania górników skierowanych wcześniej na kwarantannę. Próbki pobierają zorganizowane ekipy medyczne w wyznaczonych do tego specjalnych punktach. Wsparcia udzielają im także wykwalifikowani żołnierze, którzy przyjechali do naszego województwa wymazobusami. Łącznie ma to pozwolić na zbadanie wszystkich pracowników wspomnianych 5 kopalń.

Zobacz nasz film:

Akcja pobierania próbek biologicznych do badań PCR, genetycznych, przebiega w każdym z wyznaczonych miejsc sprawnie. Cały proces pobrania wymazu trwa zaledwie 3 minuty. Pracownicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki tego samego dnia trafią do jednego z pięciu laboratoriów poza województwem śląskim: Poznania, Krakowa, Wrocławia, Gdańska czy Warszawy, do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19.

Dobra informacja jest taka, że 95% osób, które mają dodatni wynik wśród pracowników kopalń, przechodzi infekcję całkowicie bezobjawowo, w związku z tym na dzień dzisiejszy ich życie nie jest zagrożone.

Czytaj też:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lipca 2020