Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Już kilkadziesiąt szkół w województwie śląskim w trybie zdalnym lub hybrydowym

Facebook Twitter

W 49 szkołach woj. śląskiego są obecnie ogniska zakażeń koronawirusem, uczniowie uczą się tam zdalnie lub hybrydowo. Jak już wiecie z wiadomości Radia 90, ognisko potwierdzono też w sanatorium w Ustroniu – poinformowała w czwartek (21.10.) rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W Ustroniu najpierw zdiagnozowano zakażenie koronawirusem u 6 osób przebywających na turnusie sanatoryjnym, z których tylko jedna – kobieta powyżej 80 lat – nie była zaszczepiona przeciw COVID-19. Jako jedyna miała objawy chorobowe, które okazały się na tyle poważne, że została przewieziona do szpitala. Przebadano potem jeszcze 14 osób, które miały kontakt z chorymi. Zakażenie potwierdzono u zaszczepionego mężczyzny z tej grupy. Nie miał objawów choroby.

Ta sytuacja pokazuje, jak skuteczne są szczepienia

– podkreśliła Alina Kucharzewska.

Z przytoczonych przez nią danych Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że ogniska zakażeń koronawirusem są obecnie w 49 szkołach, w efekcie dzieci i młodzież uczą się tam zdalnie lub w trybie hybrydowym.

W czwartek (21.10.) liczba potwierdzonych zakażeń w woj. śląskim to 288 przypadków. W szpitalu tymczasowym przy lotnisku w Pyrzowicach prawie zapełniły się pacjentami już dwa 30-osobowe moduły – przebywają tam obecnie 54 osoby, w tym 9 korzystających z respiratora. Z kolei w szpitalu MSWiA w Katowicach leczy się 50 osób chorych na COVID-19, w tym 5 przy pomocy respiratora.

W sumie w regionie jest 869 łóżek dla chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji, w tym 198 zajętych, i 51 łóżek respiratorowych, w tym 19 zajętych.

Choć chorych przybywa z dnia na dzień, to sytuacja w naszym województwie, gdzie zaszczepione jest 53 proc. populacji, nie jest tak dynamiczna, jak na wschodzie kraju. Dysponujemy jeszcze miejscami w siedmiu szpitalach z oddziałami zakaźnymi

– powiedziała Alina Kucharzewska.

Alina Kucharzewska: Szpital tymczasowy w Pyrzowicach jest przygotowany na 150 miejsc, z czego 10 to tzw. łóżka respiratorowe. Tam niestety ten oddział OIOM jest już niemal pełen. Uruchomione są dwa moduły i prawdopodobnie w kolejnych dniach będzie trzeba uruchomić trzeci, następny moduł. Drugi szpital, w którym jest również sporo pacjentów zakażonych koronawirusem, to szpital MSWiA w Katowicach, tam obecnie jest 50 pacjentów, w tym 5 podłączonych do respiratora. Poza tym pacjenci, którzy są zakażeni trafiają do siedmiu placówek z oddziałami zakaźnymi. Tam są jeszcze miejsca. Łącznie przygotowanych mamy ponad 800 łóżek dla zakażonych mieszkańców.

W woj. śląskim nie działa obecnie żadne izolatorium.

Aspirant sztabowy Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji poinformował, że minionej doby funkcjonariusze przeprowadzili w województwie ok. 2 tys. kontroli przestrzegania zaleceń sanitarnych, w tym prawie 1300 w placówkach handlowych. Ich efektem było ponad 600 pouczeń, blisko 400 mandatów i 18 wniosków do sądu o ukaranie.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021